Suits & sneakers: jako nosit tenisky k obleku

Publikováno: 30.06.2015 10:23 | Jiří Hofbauer

Tenisky se staly součástí šatníku snad každého muže a popravdě málo kdo je snad nikdy neobul. Existují nepřeberném množství zpracování, barev i materiálů a samozřejmě různých značek. A právě díky rozmanitosti a pohodlnosti se staly tolik oblíbené. Z tělocvičen a sportovišť během let pronikly i na ulici. Ostatně kombinace bílého trička, modrých džínů a bílý tenisek patří mezi nesmrtelné už po několik dekád. Co takhle obout tenisky k obleku?

Trend kombinující oblek a tenisky tu už nějaký ten rok je. Ale až v posledních dvou třech sezónách jej uznali i návrháři a stal se skutečnou součástí kolekcí – Valentino, Gant, Chanel i Tom Ford.

suit&sneak_1

Zdroj: Mr Porter

Valentino, 12 700 Kč

suit&sneak_2

Zdroj: Archiv značky

Z tohoto trendu jistě nebudou nadšeni puristé, kterým se tohle vzájemné prolínání dvou, na první pohled protichůdných stylů, rozhodně nebude líbit. Řadu mladých mužů ale tohle míchání kultur určitě osloví. Nejen aby udrželi tempo se světovými trendy, ale aby i lépe stíhali svůj vlastní život. Snad se shodneme, že nástrahy kluzkých dlážděných chodníků se mnohem lépe překonávají v teniskách než v oxfordkách s koženou podrážkou. Nic proti rámovým botám!

Jestli zvažujete, zda vzít nebo nevzít k obleku tenisky, poměrně určující fakt je jeho střih. Žádné obleky klasického střihu. Kdo si to může dovolit, je Justin Timberlake během koncertu. Ale tam je to chápáno spíše jako kostým. Když zvolíte dobře padnoucí úzký oblek, který je už svou podstatou spíše sportovní, tak správně zvolené tenisky jsou k němu to pravé.

suit&sneak_7

Zdroj: Mr Porter

Adidas Original, 3 000 Kč

suit&sneak_8

Zdroj: Archiv značky

Tvar boty, v tomto případě tenisky, by měl volně navazovat na siluetu nohy. Tudíž vybírejte spíše úzké tenisky, na které mohou nohavice volně navazovat. Rozhodně žádné bujné basketbalové tenisky, které mají stejnou délku jako šířku. A raději vykrojené, než kotníčkové.

ss

Zdroj: Tumblr

Celou fotogalerii najdete ZDE: Street style Pitti Uomo 88.

Barvou by tenisky měly držet partu se zbytkem vašeho outfitu. Teď třeba namítnete, že na Pitti se to vždycky hýří neonovými Nike. Ano, ale to jsou Italové. Oni to umí prodat. V našich zeměpisných šířkách je lepší spoléhat na černé, zajímavě šedé nebo čisté bílé. Na druhou stranu nikdo netvrdí, že nemáte být vidět.

suit&sneak_3

Zdroj: Mr Porter

Lanvin, 8 900 Kč

suit&sneak_4

Zdroj: Archiv značky

Ostatně právě bílé tenisky jsou nestárnoucí klasika. Prokletím bílé boty je, že se ráda špiní. Přitahuje veškerou špínu ze širokého okolí. Nejen materiál, ze kterého je ušitá, ale i tkaničky. Zvýšená péče bude nutná. Zažloutlá, okopaná bota s ušmudlanými tkaničkami nevypadá moc dobře. Snad kromě Vansek a Conversek. Na těch je patina nutná. Ale ne v kombinaci s oblekem.

I u tenisek platí pravidlo, co se délky kalhot týče. Mít u kotníku namačkaných dvacet centimetrů látky je zcela zbytečné. Klidně ukažte barvu ponožky nebo ještě lépe – kotník. A nebojte se ohrnovat!

suit&sneak_9

Zdroj: Mr Porter

Vans, 2 090 Kč

suit&sneak_10

Zdroj: Archiv značky

Varianta obleku s teniskami zdaleka nefunguje vždy a všude. Na pondělní jednání dozorčí rady rozhodně zůstaňte u klasických polobotek. Pokud ale pracujete v jedné z těch firem nové vlny, kde se cení kreativita a jedinečný přístup k věcem, tam tenhle styling ocení v pátek. Neformální pátky si lidé často překládají jako „den, kdy si můžu jít v čem chci.“ Ale právě pátky jsou ideální pro kombinaci obleku a tenisek. Dobře padnoucím oblekem (případně separátní variantou) dáte najevo, že vaší práci přikládáte dostatečnou váhu, ale přitom se umíte uvolnit a dělat věci s vlastní invencí.

suit&sneak_5

Zdroj: Mr Porter

Nike, 2 300 Kč

suit&sneak_6

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!