Sydney, děkuji!

Publikováno: 04.05.2014 13:43 | Jakub Pavlovský

Přináším poslední zážitky, poznatky a odlišnosti z kosmopolitního města se čtyřmi a půl miliony obyvatel.

Každé ráno je v autobuse možné vidět studenty středních škol. Ano, to je přeci běžná věc. V Sydney ale středoškoláci nosí uniformy. Každá škola má svou unikátní uniformu, která se skládá z košile, kravaty, saka, kalhot nebo sukně, ponožek, bot a dokonce i batohu. Vždy jsem chtěl, aby naše škola zavedla uniformy... no ale teď jsem rád, že se to nikdy nestalo. Každopádně je pěkné vidět, že jsou si všichni rovni.

sydney_3_1

V centru města, ale i mimo něj, nenarazíte na jediného psa. Napadlo mě to teprve nedávno, kdy jsem si vzpomněl na to, jak se v Praze musíte v některých ulicích doslova vyhýbat psím nadělením. Musím říct, že je to celkem příjemné, ale město mi přijde zároveň prázdnější, když zde nepobíhají domácí mazlíčci. Před pár dny v mé čtvrti vedle mě na přechodu stál muž se psem na vodítku, přišlo mi to jako zjevení.

sydney_3_2

Lidé, kteří rozdávají letáky kolemjdoucím, a lidé nabízející různé produkty, mají v Sydney zajímavou techniku a vychytávku, kterou oslovují chodce. Namísto suchého oslovení či natáhnutí ruky s letáčkem zde podávají ruku včetně úsměvu a oblíbené fráze „How are you?“ Takovému gestu lze těžce odolat, je slušné přijmout nabízenou ruku. Samozřejmě podávat ruku cizímu člověku je zvláštní, proto se v sedmi případech z deseti stane to, že nabízená ruka zůstane pouze natažená. Ale oni se nedají jen tak odbýt, jdou s vámi i několik metrů. Já jsem používal větu „I’m not Australian“ a proto mě nechali být.

sydney_3_4

Pokud jste v centru města ve chvíli, kdy začne pršet a vy nemáte deštník, tak to vůbec nevadí. Nad většinou sydneyských chodníků jsou dost velké střechy, které vás ochrání před zmoknutím. Podle mě je to výtečný nápad. V Sydney jde velice těžce předpovědět počasí, nikdy nevíte, jak bude, proto je malý deštník vhodnou součástí každodenní výbavy.

sydney_3_3

V Austrálii jsou velmi striktní vůči kouření. Neuvidíte reklamu na billboardech, v časopisech ani v televizi. Naopak jsou k vidění reklamy, ve kterých vystupují nemocní lidé ukazující, jak kouření škodí. Věřím, že děti se těch reklam musí bát. V obchodech, kde prodávají cigarety, jsou všechny krabičky zavřené do skříněk s cedulí vybízející ukončení kouření a s telefonním číslem na organizaci, která vám pomůže přestat s tímto zlozvykem. A když už si koupíte svou krabičku, všechny vypadají stejně a na každé je jedna z fotografií nemocné nohy, zkažených a vypadaných zubů, slepého oka, mrtvých lidí atd. No... skutečně nechutné. Ale lidé si to dále kupují.

sydney_3_5

Australské bankovky jsou v něčem velmi odlišné – jsou totiž plastové. Je to skvělá věc, protože se vám nikdy nestane, že omylem roztrhnete svých těžce vydělaných padesát dolarů nebo že je vyperete společně s kalhotami.

Až po odletu se mi opravdu potvrdilo, že Australané jsou pohodáři a žijí si příjemný život. Sydney jsem si skutečně užil a pevně věřím, že jednou opět budu mít možnost letět do Austrálie a prozkoumat i ostatní města.

Čtěte také Pozdravy ze Sydney a Sydney pohledem Evropana

Vytvořeno ve spolupráci s Jacob's Art a Jacob's Post
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!