Tajemství mobilních telefonů hlav států

Publikováno: 24.11.2014 13:53 | Václav F. Mensa

Na světě je přes 7 miliard lidí a více než 6,8 miliard používaných telefonních čísel. Téměř každý má telefon. Lidstvo má více telefonů než toalet. A opravdu jen malá část z nás má to štěstí, že nikdy nedržela telefon. Na ulicích ve většině případů potkáte iPhone nebo Samsung ve všech tvarech, typech a provedeních jaké lze vyrobit. Nicméně, víte, jaké telefony používají světoví vůdci? Přes jaké telefony se rozhoduje o našich osudech?

Angela Merkel

Německá kancléřka, nejmocnější žena planety a nejmocnější žena historicky údajně využívala několik iPhonů. Avšak, po skandálu s americkou NSA se rozhodla zažádat o nový telefon. Německá vláda objednala pět tisíc telefonů BlackBerry Z10. Ten hlavní byl speciálně pro kancléřku vybaven šifrovacím čipem od společnosti Secusmart. Telefon si vzala k vyzkoušení tajná služba a byl "osekán" doslova na minimum. Merkel nemůže z tohoto telefonu posílat soukromé zprávy, stahovat aplikace, projíždět YouTube nebo hrát Angry Birds. Telefonáty, emaily, vládní intranet. To je jediné, co může dělat.

telefony_1

Zdroj: nytimes.comPapež František

Jeho svatost je pokroková bytost. Jak už z přístupu k lidem tak i k technice. Má miliony následovníků na Twitteru. Používá iPad a iPhone na běžný provoz. Na mezinárodní telefonáty používá pevnou linku ve své kanceláři. Není nijak specificky zabezpečená. Pravděpodobně proto, že papež nemá co tajit. Ale také možná proto, že veškerá tajemství se drží za vatikánskými zdmi.

telefony_2

Zdroj: nytimes.comBarack Obama

Snad jediný člověk, o jehož telefonu je napsána kniha. Americký prezident je obrovský milovník BlackBerry. Již během kampaně je hojně využíval a při nástupu do bílého domu požádal tajnou službu a upravení nového. Údajně to byl šílený úkol. Nakonec však byl vyroben přístroj naprosto nenarušitelný, s upravenou baterií a signálem. Vydrží celé dny bez potřeby nabíjení, dostupný je téměř kdekoliv a to i v krytu pod zemí. Obama z něj však může posílat zprávy jen na další zabezpečené telefony.

telefony_3

Zdroj: nytimes.comVladimir Putin

Kontroverzní ruský prezident sice dlouho tvrdil, že telefon nemá. Prý, že by zvonil neustále. Nicméně, před nějakou dobou svolil a nechal si vyrobit speciálně v "matičce Rusi" smartphone MTS-Glonass 945. Telefon využívá operační systém Android a zabezpečení ruské tajné služby. Pravděpodobně si s ním volá s kancléřkou Merkel.

telefony_4

Zdroj: nytimes.comBritská královská rodina a David Cameron

Britská královská rodina naprosto neskrývaně zbožňuje Apple. Její Veličenstvo sice od firmy RIM dostalo BlackBerry Bold 9700 v bílé barvě, ale prý požádala služebnictvo o nákup několika iPhonů a iPadu. Její první tablet však byl Samsung Galaxy Note. Vévoda z Cambridge a jeho bratr princ Harry oba používali iPhony na olympijských hrách. Opravdový vůdce vlády, premiér David Cameron však zůstal věrný perfektnímu zabezpečení BlackBerry.

telefony_5

Zdroj: nytimes.com

telefony_6

Zdroj: nytimes.com

telefony_7

Zdroj: nytimes.com

Dvě zajímavosti na konec. Pan prezident Zeman podle vyjádření tiskové kanceláře Pražského hradu stále vlastní telefon Aligátor pro seniory. Kim Jong-Un údajně používá HTC Butterfly a jeho žena má telefon stejný jen s pouzdrem Hello Kitty.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!