Tak když už jsou ty Vánoce...

Publikováno: 14.12.2012 18:58 | Jiří Hofbauer

Loňské Vánoce a konec roku byly silně ovlivněné nečekaným odchodem Václava Havla a následným několikadenním smutečním maratonem, čímž byl konec roku spíše v duchu smutného odcházení než nadějného vítání nového začátku. A nebýt Václava Neckáře jeho Půlnoční možná by ani žádná vánoční atmosféra nebyla. Letos všichni povinně musíme očekávat konec světa (nakupte si balenou vodu do zásoby), do toho se řeší volba prezidenta, Žito 44, odstřel korejských raket, rošáda Peake na ministerstvu a bankovní unie. I když za okny to už skutečně vypadalo jako ladovská zima, mezi lidmi ta klidná a příjemná nálada (co se často přeje) nijak znát není. Ale když jsou ty Vánoce tak se na sebe budeme smát.

Theme_web

Spíše naopak. Předháníme se v honosnosti ligotavé výzdoby, v počtu chodů slavnostní tabule a exkluzivitě dárků úplně se v tom předvánočním dusnu zapomíná na skutečný význam tohoto svátku. Tím rozhodně není šance využít jedinečnou slevovou nabídku, koupit výhodné balení nebo 3 kusy za cenou 2. Přijde mi hloupé celý rok jíst knedlíky s vajíčkem abyste pak strhli limit na účtu. Pro tu vysmátou paní, co vám ale až domů zanese peníze na dlani za 0% úrok jsou to žně.

Od mnoha lidí jsem slyšel názor, že mají pocit, že Vánoce začínají každý rok dříve. Vánoční svátky začínají pořád stejně tj. 24.prosince. Jen začátek adventu (doba původně určená k přípravě na Vánoce) marketéři natáhli už na začátek října. Ve výsledku tak s příchodem „skutečného“ adventu vaše nadšení z těchto svátků téměř odchází. Zatímco dříve (jako dítě jsem to tak vnímal) byly Vánoce tím kouzelným, do lesku zabaleným večerem, dnes se stávají dnem kdy si vydechneme, že to potrvá celý rok než znovu uslyšíme Last Christmas v každém obchodě do kterého vejdeme. Jak je možné, že se z oslav příchodu Spasitele stala skupinoví úleva z odchodu George Michaela z reproduktorů?

V povídce Vánoční koleda (1834) Charles Dickens kritizoval zhoršující se morálku tehdejší společnosti utápějící se v industriálním kapitalismu. Myslím, že je nejvyšší čas aby někdo tento příběh znovu oživil než chtivost úplně zadusí Ducha Vánoc.

Hodnocení článku:Komentáře

Mixed Martial Arts: utkání gentlemanů? Mixed Martial Arts: utkání gentlemanů? MMA se stává čím dál tím více oblíbený sport. Důvod? Adrenalin, krev, náročný trénink, bolest nebo snad pozérství? Myslím, že... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!