0I, binární hodinky

h2
25.02.2009 21:05 | Michal Vošahlík

Některé věci se jeví být nevkusné a svou atraktivitu získají až tehdy, jakmile zjistíme jejich prodejní cenu a uznáme je z luxus. Stejně tak se některé věci zdají být úplně nepoužitelné a my je použijeme, jakmile je uznáme za podmanivý trend. Příklad? Binární hodinky.

Binární hodinky náleží k těm zvráceným náramkovým hodinkám, které mají takovou docela nepohodlnou vlastnost, a tedy že ukazují čas v téměř nečitelné formě. Zbyl jediný důvod k vydržování takových neobvyklých hodinek, totiž jejich vzhled. Ale ten vzhled za to stojí! Vždyť diodový ciferních, na němž mnohdy nenalezneme ani jednu cifru, natož nějakou staromódní hodinovou ručičku, nelze přehlédnout, aniž bychom si jej nevšimli.

Princip binárního zobrazení času není složitý. Nikdo to nikde dosud nepřiznal nebo nenamítl, ale většina z binárních hodinek popravdě ani binárně čas neukazuje. Alespoň já to tak vidím :o). Modely ze sérií Samui Moon, Kerala Trance, Zerone a Razor Block od značky 0I (The One), jež je původcem binárních hodinek, ukazují čas skutečně ve dvojkové soustavě. Každý světelný bod na jejich ciferníku zastupuje jeden bit, jenž může nabýt dvou stavů, a poloha tohoto bodu je řádem v čísle, které vyjadřuje aktuální čas. Jedna linie diod zobrazuje hodiny na čtyřech světelných bodech, zato druhá linie diod zobrazuje minuty na šesti takových bodech. Pro uživatele, kterým je převod z binární do dekadické číselné soustavy cizí, bývají nad světelnými body uvedeny násobky čísla dvě, které se při zjišťování času k sobě přičítají.

Jenže binární hodinky ze sérií Odins Rage, Lightmare a Gamma Ray od téhož výrobce už nejsou docela binární. Vnitřní okruh světelných bodů na jejich ciferníku znázorňuje shodně jako u analogových hodinek jednotlivé hodiny, dvanáct světelných bodů se postupně po hodině rozjasňuje. Vnější okruh světelných bodů pak indikuje minuty buď po jejich jednotkách, nebo po pěticích.

Další příklad pseudobinárních náramkových hodinek zastupuje série Ibiza Ride. Modely z této řady ukazují čas vyjádřením četností hodin, desítek minut a minut tak, že tyto četnosti jsou uspořádány ve třech svislých sloupcích.

Binární hodinky jsou technologickou novinkou působící falešným puncem retra. A retro je žádané, Z minulosti se do současného kursu totiž vrací digitální náramkové hodinky s neohrabanými, obřími LED displeji. Připomínáme si dobu, v niž byly digitální hodinky exotickým přístrojem z vědeckofantastických románu, měly spotřebu několika set mA, ukazovaly čas jen pár vteřin po stisknutí tlačítka, takže se musely obsluhovat vlastně obouručně, a životnost jejich baterie se počítala v řádu dnů.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!