3 mýty o zbraních, kterým díky Hollywoodu každý věří

Publikováno: 20.06.2010 14:57 | Petr Hájek

Hollywoodské filmy mají mnoho úsměvných specialit, z nichž některé jsou skutečnou legendou. Bohužel, zejména mýty o zbraních jsou zde extrémně hloupé, takže pojďme si je pěkně představit, ať jim v žádném případě nepodlehnete.

1. Tlumič změní zbraň v super-tichý nástroj vrahů

Každý správný milovník filmů jistě ví, že když chce špion či zabiják někoho zabít, namontuje na svoji zbraň tlumič, který změní její hluk z regulérní exploze na pouhé pafnutí. Aby toho nebylo málo, tlumiče jsou zde i třeba na brokovnicích, které tím pádem nejsou slyšet ani u sousedů. A fakta? Exploze prachu je velmi hlučná, asi jako motor stíhačky, takže kousek železa s ní veskrze nic světoborného neudělá: Zvuk zbraně řekněme se 140-160 decibely lze zredukovat s tlumičem na 120-130 decibelů, což je stále zvuk sbíječky. Šance, že by bdělé stráže neslyšely pistoli s tlumičem pár metrů vedle, je proto naprosto absurdní i při použití tzv. subsonického střeliva, které nepřekračuje svojí rychlostí bariéru zvuku a je tudíž tišší.

 

 

2. Kulomety jsou nevyčerpatelné

Je to zajímavé, jak málokdy ve filmech dojdou hrdinům náboje - samozřejmě pokud nepočítáme situace výhodné pro příběh. Zdá se, že Hollywood trochu respektuje revolvery, takže z jejich 6ranných válců lze obvykle dát jen 10-11 ran, ale samopaly, kulomety a podobné hračky se zdají být bezednou studnicí nábojů. Pravda je ale o poznání méně efektní - drtivá většina moderních assault pušek vystřílí 30ranný zásobník za cca 3-4 vteřiny. Průměrný americký mariňák nese 210 nábojů, které lze vystřílet i s výměnou zásobníků za čas pod jednu minutu!

 

 

3. Neprůstřelné vesty obsahují pomocná silová pole

Jinak si zkrátka nemůžeme vysvětlit jejich dokonalou účinnost. Ani po 25 letech vývoje materiálů pro hi-tech brnění vás dnes prakticky nic neochrání proti již zmíněné dávce či jedinému náboji z opravdu velké ráže. Zkrátka, náboj z pistole vesta sice zadrží, ale to je tak vše. Na druhou stranu, méně než necelá tisícina všech přepadení v USA zahrnuje zbraně nejvyšší vojenské třídy, takže to nemusí být špatná sázka. To ale samozřejmě jen za toho předpokladu, že nechytnete od zloděje kulku do hlavy nebo do tepny na noze a nevykrvácíte...

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!