4 sci-zbraně, které již existují

2010-02-18a
18.02.2010 15:17 | Petr Hájek

Armáda se obvykle dostane k těm nejzajímavějším "hračkám" jako první. Na druhou stranu, obvykle se s tím nijak přehnaně nechlubí...

1. XM-25

Vrhač granátů známý jako XM-25 je vybaven laserovým hledáčkem, počítačem a 4 projektily ráže 25 mm. Při výstřelu dojde k tomu, že puška bleskurychle spočítá vzdálenost a naprogrmuje projektil k explozi, jakmile se ocitne nejblíže cíle. Vrhač je tak schopen zabít i nepřítele, který se právě kryje. Pentagon doufá, že do roku 2012 bude vybavena každá jednotka aspoň jedním kusem.

 

 

2. Ozbrojení roboti jako z Terminátora

Zatímco někteří roboti mají roli poklidných čističů nevybuchlých náloží, jiným se rozhodli tvůrci přidělit kapku agresivnější roli. Ačkoliv byly roboti již i v Iráku, netroufla si je armáda nasadit, což je škoda, jelikož tím klidně mohla zachránit aspoň některé z vlastních 122 padlých vojáků. Robot MAARS na snímku má ve výbavě 4 vrhače granátů a 400 nábojů ráže 7,62 NATO.

3. Active Denial System

Za poměrně nenápadným názvem ADS se ukrývá toto zařízení, které vysílá milimetrové vlny. Lidé mají po jeho dopadu na kůži pocit pálení, to vše ale bez stálého poškození. Paprsek bolesti má ovšem některé zásadní nedostatky - za deště kapky paprsek rozruší a naopak za velkého horka se špatně chladí.

4. Drony

Jednou z nejkontroverznějších zbraní poslední doby jsou bezesporu drony: Bezpilotní letadla-roboti. Na jednu stranu se jich Taliban a spol. bojí (létají nízko a klidně zvládnou manévry, které by lidští piloti zkrátka neustáli + drony již zabily mnoho vysokých vůdců teroristů), na tu druhou ale již usmrtily i mnoho civilistů.

 

 

Hodnocení článku:Komentáře

HTC Desire: Budete po něm toužit HTC Desire: Budete po něm toužit Firma HC uvedla komunikátor, který vzbuzuje žádost na všech úrovních - té vizuální i té technické.   Ačkoliv... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!