6 nejděsivějších létajících zařízení dneška

Publikováno: 28.05.2010 16:06 | Petr Hájek Moderní armáda, to nejsou jen bitvy muže proti muži a teroristické útoky, ale také létající roboti bez lidské posádky. My si dnes vyjmenujeme šestici těch nejvíce budících respekt.

1. Micro Air Vehicle

Jako z filmu o UFO je toto špionážní zařízení, které má pouhých 13" v průměru a je využíváno k pozorování. Robot je natolik malý, že jej lze nést v batohu, ale zase dost velký na to, aby unesl pozorovací kameru hledající improvizovaná výbušná zařízení.

 

 

2. Boeing ScanEagle

Katapultem vypouštěné letadlo s rozpětím 3 metry může zůstat ve vzduchu i přes 20 hodin a čile sledovat dění okolo. Obraz z videokamery je pak odesílán až 100 km zpět na základnu.

 

 

3. RQ-4 Global Hawk

Tato dálkově ovládaná hračka v ceně 35 milionů USD se ve vzduchu udrží 30 h, to vše při doletu cca 20 tisíc km a stoupavosti 20 km. Stejně jako v předchozích případech i tentokrát je to hlavně průzkumný stroj.

 

 

4. MQ-9 Reaper

Zabiják, který unese 1 500 kg bomb a jenž je ze základny u Las Vegas ovládán přes družici. Používá se k zabíjení těch největších VIP teroristů, které sice může lovit klidně sám (!), Air Force ale zatím stále trvá na lidské posádce (byť vzdálené).

 

 

5. X-37B

Ve službách americké armády je i toto zařízení velké zhruba jako čtvrtina známého Space Shuttle, o kterém nejsou zveřejněny žádné informace. Přechází ale každé 4 dny nad stejným místem, takže se dá přepokládat, že i ono sleduje...

 

 

6. X-47B

X-47B je nejmodernější bezpilotní drone, který zvládne start z lodě i země. Umí doplňovat palivo i ve vzduchu, takže létat může prakticky po 24 h denně. I toto zařízení je dnes již natolik chytré, že zvládne běžné mise samo. Unese přes cca 2 tuny zátěže libovolného typu - kamery, rakety, gumoví medvídci, ....

 

 

 

Hodnocení článku:Komentáře

Jaké jsou hodinky Rogue Warrior Red Cell GMT? Jaké jsou hodinky Rogue Warrior Red Cell GMT? Není to tak dávno, co nám firma Rogue Warrior předvedla svoje hodinky Rogue Warrior Avenger a již tu máme model další, pro změnu... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!