8 neuvěřitelných věcí, které se v roce 2010 lidstvu podařilo realizovat (úvod)

Publikováno: 06.01.2011 17:21 | Petr Hájek Jelikož žijeme v neustálé přítomnosti, zkrátka si nevšimneme toho, kdy se z budoucnosti pomalu stává přítomnost. Jak se ale dnes přesvědčíme, řada věcí, o kterých si doposud troufli jen snít autoři ve sci-fi knihách, je dnes již běžnou latinou... 

1. Kabát neviditelnosti aneb ukrývání věcí

V roce 2010 proběhly na poli ukrývacích technologií dvě zajímavé inovace, jelikož však nejsem hardcore vědecký magazín, budeme mluvit pouze o té první. Připomínáme, že šlo o látku prozatím nazvanou „metamateriál", která umí měnit proudění dopadajícího světla. Jinými slovy, jde o materiál, který dopadené světlo nenechá odrazit náhodně, ale v určité struktuře a směru, čímž zajistí (téměř) neviditelnost dotyčného místa pro okolí.

 

2011-01-06-1

 

2. Teleportace

Příznivci Star Treku mají jasno, pro ostatní připomínáme, že jde o skokový přenos hmoty v prostoru. Jelikož vědci teprve začínají, samozřejmě nepřenesli celého člověka, ale už děláme první kroky: jedinou částici se podařilo zprvu přenést sotva metr, dnes již však věda svede i přes 15 km. Když se tedy poštěstí, třeba jednou budete povídat vnoučatům o těch strašných dobách, kdy lidé museli všude pěšky...

 

2011-01-06-1

 

3. Laserové zbraně

I tato nepsaná sci-fi klasika se bez většího zájmu veřejnosti rovněž nenápadně propracovala do válečné zóny. Laser Weapon System (LaWS americké U.S Navy) má v popisu práce "sestřelovat cizí letouny a likvidovat na dálku klíčovou elektroniku nepřítele". Připomínáme, že prvnímu nasazení předcházel pokus s civilním Boeingem 747 osazeným právě prvním útočným laserem.

 

2011-01-06-1

 

4. Domácnost plná robotů

Ačkoliv jsou tu s námi roboti již pěkných pár desetiletí, teprve až dnes se dá mluvit o jakési masovosti jejich nasazení do domácností - a to zejména v podobě inteligentních samohybných vysavačů a podavačů plechovek piva. Postupně se také zvyšuje jejich inteligence, manipulační schopnosti (podat vejce byl pro řadu robotů nepřekonatelný problém) a vyjadřování emocí.

2011-01-06-1

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!