Alfa Nero: Jachta s WOW efektem

Publikováno: 27.06.2012 17:46 | Ondřej Fér

Stává se jen málokdy, aby si náročný kritik a kapitán jachet Chuck Gnaegy na nic nestěžoval. Jedním z těch mála případů se stala loď Alfa Nero. Nebylo nic, co by mohl 269stopovému plavidlu mohl vytknout; naopak – Alfa Nero má podle jeho reportu nejen všechno, co má luxusní jachta mít, ale také cosi navíc.

Alfa Nero

Zdroj: superyachttimes.com


Tím navíc je už zmíněný WOW efekt, charisma, které lodi dokázali vdechnout inženýři i designéři.

„Oceanco staví superjachty, to víme,“ uvedl Gnaegy. „Alfa Nero je superlativ superjachty.“

Vlajková loď

Jachta nejvíc ze všeho připomíná nahrbenou šelmu, která se chystá ke skoku. Její linie jsou ladně zaoblené i ostře zkosené v podivuhodné kombinaci čisté a distingované elegance s nezakrytými přebytky síly, výdrže i stability.

Alfa Nero

Zdroj: bnycharters.com

Postavila ji nizozemská společnost Oceanco, které letos slaví dvě desetiletí působení na trhu. Ve společnosti ctihodných značek s dlouhou tradicí, které v segmentu působí, panovala jistá přezíravost; Oceanco si ale dokázalo zejména 193stopovým Paegasem, 262stopovou Stargate a ještě o 26 stop delší jachtou Constellation dokázalo rychle vydobýt značné renomé.

Kýl Alfy Nero položili před čtyřmi roky pod stavebním číslem 701 v ablasserdamském doku.

„Od počátku stavby jsme věděli, že stavíme vlajkovou loď,“ nechal se slyšet ředitel Oceanco Eel Kant. „Je samozřejmé, že dohlížím na každou stavbu. U Alfy Nero jsem ale trávil ještě daleko víc času.“

Alfa Nero

Zdroj: bnycharters.com

Záležet si dalo i designové studio Oceanco, které sídlí v Monaku, kde ji navrhl nositel slavného příjmení Carlo Nuvolari společně s Danem Lenardem, interiéry designoval Alberto Pinto.


Podstata WOW efektu

A právě Pintova práce přiváděla kapitána Gnaegyho i jeho průvodce k úžasu. Alfa Negro totiž až dvěma desítkám hostů poskytuje pohodlí a luxus, který lze srovnat s prostředím nejlepších hotelů.

Platí to, alespoň podle Gnaegyho, zejména pro čajový salón a také pro kajutu s koncertním pianem. To je mimochodem jedním z pouze osmi vyrobených exemplářů.

Stejně fascinující je rozměrný bazén, který posádka může za půl hodiny zaplnit jak slanou, tak i sladkou vodou. Jeho dno lze zvednout na úroveň paluby. Potom funguje jako heliport.

Posádka má kromě obvyklých člunů k dispozici i vodní skútry, které jsou pochopitelně k dispozici i hostům. Alfa Nero je vybavená skútry Novurania MX780 DL, které startují z výklopných pozic na levoboku jachty.

Pravobok ukrývá „soukromou pláž,“ výklopný modul, který poslouží cestujícím na zakotvené Alfě Nero, pokud by se i při svém relativně mělkém ponoru nemohla přiblížit dostatečně blízko k pobřeží, na němž se tak lákavě tříští vlny a zasypávají pláž příbojem a pěnou ze svých vrcholků.

To vše pohání dvojice vznětových motorů MTU 16V 595 TE70 s celkovým výkonem téměř deset tisíc koňských sil. Ty vlajkové lodi Oceanca, která je k mání podle střízlivých odhadů za 300 milionů eur, dávají nejvyšší rychlost 20 uzlů. Cestovní a současně nejekonomičtější rychlost je o šest námořních mil za hodinu nižší, 14 uzlů. Při této rychlosti má Alfa Nero akční rádius 6 000 mil. O pohodlí na rozbouřeném moři se starají stabilizátory Brown Brothers / Rolls – Royce Aquarius.

„Pořád ještě jsem v šoku,“ popsal kapitán Gnaegy svoje pocity, když opouštěl palubu Alfy Nero. „Jsem v šoku. A je to jeden z nejpříjemnějších šoků, jaké jsem kdy zažil. Chtěl bych, aby trval ještě aspoň den, týden, napořád. I pak bych asi říkal jenom WOW.“
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!