Benzín přímo ze vzduchu

Publikováno: 23.10.2012 13:10 | Petr Hájek

Jakou lepší cestu si lze představit? Žádné náročné vrtání a čerpání nafty, žádná jedovatá rafinace, žádné tankery otravující oceány, ...

2012-10-23-1

Zdroj: Dvice

Alternativním palivům věnujeme docela solidní prostor, takže není divu, že jsme se již setkali se vším možným od cukru, přes slunce, až po bakterie či dřevo. Zkrátka, pohon a cestování je věc týkající se všech, takže by také všechny měla aspoň trochu zajímat. A jednou z velmi slušných alternativ k benzínu, navíc relativně snadno získatelných z přírody, jsou alkoholy.

Anglické firmě Air Fuel Synthesis se podařila lehce nečekaná a téměř bulvárně znějící věc. Vyvinula totiž systém, s jeho pomocí bylo možno vyextrahovat ze vzduchu CO2 a H20 jako páru. A proměnit to vše v CH4O (methanol). A methanol je všem modelářům dobře známé palivo pro jejich motorky. Možná není tak efektní jako vysokooktanový benzín, zato má ale evidentně jiné výhody.

Celý proces se testuje od srpna letošního roku a během léta firma prý úspěšně vyrobila methanol, který se dá použít jako palivo sám o sobě, popřípadě se ještě prožene skrze bio-reaktor, aby z něj byl starý dobrý benzín. Vlastně je to takové hoření naopak, nebo také ona věc, jakou provádějí dnes a denně rostliny, aby přežily. A je tu navíc i ten příjemný bonus pohlcování nadbytečného CO2.

Celý proces prý není nijak složitý a nepoužívá drahé komponenty. Je také otázka, nakolik je celý proces efektivní - jestliže vyrobili od srpna pár litrů, může to znamenat buď to, že je to jen drobné množství kvůli pokusu nebo však ale i to, že je proces zoufale neefektivní. Uvidíme, co se stane, když dojde k přeškálování do větší velikosti. Ke cti technologie ale určitě mluví fakt, že je tu pro ni dnes již dokonalá infrastruktura - od laciné elektriky v některých místech, až po po distribuční síť paliv atd.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!