Budou moderní filmy vonět?

Publikováno: 14.01.2011 16:32 | Petr Hájek

Technologie pro pořizování filmových záznamů postupovaly podle toho, jak důležitý daný smysl pro lidi byl - začaly zrakem, poté přidaly sluch a dnes vše naznačuje tomu, že nám filmy budou i vonět!

 

2011-01-14-1

 


Firmy se již delší čas snaží lidem vnutit 3D obsah u všemožných přehrávačů a zábavních zařízení, ovšem nabízí se otázka, kam zamířit po 3D? Firma ScentSciences se rozhodla, že to nebude žádná nová forma holografie, ale věc, která nám maximálně zkvalitní dojem u budoucích filmů a her - vjem zápachu nebo vůně.

Novinka nese název Smell-O-Vision a sestává jak z vlastní jednotky vyluzující pachy na straně jedné, tak i z jakéhosi editoru vůní na straně druhé. Není prý ani problém sesynchronizovat vůni s nějakým domácím videem apod.

Vůně jsou uloženy na kartridžích podobných těm do tiskárny. Je jich tu celkem 20 a měly by vydržet aspoň 200 h. Firma dokonce přijímá objednávky na vůně upravené na přání konkrétní osoby. Vůní jsou nicméně stovky a tisíce, takže nám není tak trochu jasné, jak vše funguje za situace, kdy je na obrazovce věc jiná, nežli dostupné vůně zvládnou.

Celá věc je překvapivě levná - jednotka na vůně 70 USD a editační software 20 USD. Na druhou stranu ale zřejmě zklameme majitele Maců i Linuxů, jelikož zařízení zatím podporuje pouze platformu Windows. A ještě jedna poznámka: nápad je to jistě zajímavý, ovšem nechceme ani přemýšlet o tom, jak by bylo cítit doupě milovníka zombie horrorů nebo erotických filmů...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!