Co bude po HDTV?

Publikováno: 04.09.2011 10:41 | Petr Hájek

Možná jste si nedávno pořídili 720p nebo dokonce 1080p displej a zrovna si jej užíváte a říkáte si, že lepší obraz snad už nikdy nebude - pak vás jistě bude zajímat informace, co vám nabídne technologie s obrazem 16x lepším...

2011-09-04-1

 

Je dobře zdokumentovaným trikem, že řada firem věnujících se multimédiím, technice a zábavě na všemožných veletrzích prezentuje budoucí prototypy technologií a přístrojů jen proto, aby přitáhla pozornost. Tato hra má ale dva hráče - jeden, co chce ohromit a druhý musí chtít býti ohromen. A když už přijde na věc, proč se vlastně nepodívat, co budeme mít v obývacích pokojích za pár let?

Za dnešní novinkou nestojí nikdo jiný, nežli firma Sharp, která se právě pochlubila s displejem stavícím na osvědčené technologii LCD, jenž ale nabízí navíc i rozlišení tzv. 8K4K. O co jde? Obrazovka má 85" a zvládne rozlišení 7 680 x 4 320! To je přesně 16x více, nežli kolik vám nabízí „běžná" HDTV s 1080i nebo 1080p.

Jestliže vás štve, že i na vaší HDTV jsou pořád vidět pixely, zřejmě vás potěší zjištění, že každý, kdo měl šanci vidět tuto obrazovku zblízka a prozkoumat ji, došel záhy k překvapivému zjištění - žádné pixely zde prostě nejsou. Zdá se, že doba, kdy nám digitální technologie srovnají krok s tradičním filmovým pásem, je již opravdu tady...

Takže, kdy se něčeho podobného dočkáte doma? Kdoví, možná za 2, možná za 5 a možná taky za 10 let. Další evoluční krok 1080p je totiž jen 4K2K (tedy rozlišení proti 8K4K právě poloviční) a je docela dobře možné, že bude dán přednost právě jemu. I 4K2K však stále nabízí pěkných 8x tolik pixelů, co dnešní HDTV. Nedávno se s podobným kouskem pochlubila Toshiba, ten měl rozlišení 3 840 x 2 160 (Quad FHD - Full High Def) a firma tvrdila, že bude první, kdo jej začne prodávat. O datu uvedení ale stále ani slova.

Povídá se nicméně, že prvním programem natáčeným zároveň ve 3D i v 8K rozlišení budou Olympijské Hry v Londýně v roce 2012.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!