Děsí vás záření z mobilů?

Publikováno: 30.06.2011 14:19 | Petr Hájek

Pak se určitě řiďte dnešním návodem pro minimalizaci rizik...

 

2011-06-30-1
 

 

Ačkoliv organizace International Agency for Research on Cancer (součástí World Health Organization) k věci jen uvedla, že záření z mobilů „možná má vliv", stále je mezi námi dost lidí, kteří razí názor, že určitě ano. Veškeré studie i údaje doposud totiž říkají jediné - je neprůkazné to i ono. Takže se může klidně stát, že pravdu nakonec bude mít tábor „je škodlivé".

Výrobci dnes obvykle u svých mobilních telefonů uvádí hodnotu SAR (specific absorption rate), což je hodnota udávající poměr absorbování elektromagnetického vlnění živou tkání. Ovšem má to jeden háček. Tato hodnota je udávána typicky jako maximální a nikoliv jako průměrná, což znamená, že je z praktického hlediska dokonale k ničemu.

Přesto vše se ale objevila řada informací, které je přinejmenším dobré si pamatovat: bylo totiž nesčetněkrát zjištěno, že mobilní telefony komunikující skrze GSM modul vysílají až 28x více, nežli ty, jež vysílají skrze CDMA. Pozor ale, tím je myšleno nárazově, tedy nikoliv trvale, ale jen chviličku - standardně je průměrná hodnota pro GSM někde u poloviny maxima, zatímo u CDMA jde o zlomek maxima. Jsou ale v realitě i situace, kdy září CDMA více, jak GSM (když je daleko anténa typicky).

Jestliže si nejste jisti, na kterou stranu se přiklonit a přesto chcete udělat pár preventivních opatření, pak je dobrým řešením tzv. „bondovka" - ať již s kablíkem nebo bezdrátová. Nabízí se také řešení psát více textovek nebo zkrátka nevolat, pokud to není nezbytně nutné... A pak je tu také Skype a jeho klony.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!