Facebook - internetová sociální revoluce

Facebook
Sociální sítě pomáhají spojovat lidi podobných zájmů a smýšlení.
11.02.2009 00:31 | Michal Vošahlík

Psát o sociálních sítích pro čtenáře, jejichž společenský život je již dávno famózní, shledávám za zbytečné. Přesto mne svádí uvést Facebook jakož sociální síť nejen proto, že všichni členové redakce se postupně stali jeho uživateli, ať původně chtěli nebo nechtěli. Navíc jestliže v tomto článku vyneseme Facebook do oblak, nepochybně tím získáme na Facebooku nové přátele z řad čtenářů :o). A přátelé se hodí.

Systémy společenských sítí umožňují registrovanému uživateli vytvořit jeho osobní profil, který je podobný curriculu vitae, zveřejnit jeho vlastní galerii fotografických snímků a tyto následně sdílet s ostatními uživateli.

Shodně s ostatními sociálními sítěmi běží i Facebook na zdravém nebo chorobném exhibicionismu svých uživatelů. Jedni exhibují, až to hezké není. Jiní exhibují, až to hezké je. Pro příklad mne svedla příležitost uplatnit své narcistické úmysly až k uveřejnění vlastních fotografií inspirovaných pózami Arnolda Schwarzeneggera ze sedmdesátých let. Na svém příkladu přiznávám, že Facebook prudce svádí. A nejen mne je zatěžko odolat svodům.

Sociálních sítí existuje v českých i cizích jazykových variantách nesčetně. Na rozdíl od většiny z ostatních má Facebook strohou grafiku a intuitivní ovládání. Při náhledu uživatelského profilu na MySpace, jednom z podobných systémů, vůbec nestíhám, naráz se mi v jednom okně spustí několik videozáznamů s oblíbenou hudbou uživatele, začne se mi pohybovat pozadí pod textem a já si náhle připadám jako rentiér v moderním světě. Nevím, kam pohlédnout, zmatečně pohlížím a vlastně nic nevidím. Zato profil uživatele na Facebooku působí uspořádaně při prvním i při dalších zobrazeních. Pro zábavu uživatelů Facebook umožňuje účastnit se bezpočtu více či méně legračních aplikací, jejichž princip šíření lze připodobnit k principu Snow ball. Některé aplikace simulují běžný život a uživateli umožňují například účastnit se polštářové bitvy. Jiné aplikace vztahují různé uživatele do svazků, uživatel je například s to koupit prostřednictvím aplikace jiného uživatele a nabízet jej k prodeji. Mimo výše vyjmenovaných příkladů existují ještě sta dalších aplikací, jejichž jména a rysy ani neznám, neboť jsem si zvykl většinu pozvání do aplikací ignorovat.

Pakli máte úmysl zařídit si elektronickou vizitku nebo usilujete propagovat svou osobu prostřednictvím fotografií a výčtů svých zájmů na síti, pak Facebook doporučuji. Za zkoušku to stojí, byť svůj volný čas určitě umíte trávit i daleko lépe.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!