Google představil elegantní Chromebook

Publikováno: 19.10.2012 12:56 | Petr Hájek

Podepsaný pod ním není jen Google samotný, ale také firma Samsung, což jasně naznačuje, že nebude pozadu v hardware ani vizáži. 

Chrome OS je pro Google projekt, který si zatím spíše jen rozmazluje, ale předpovídá pro něj velkou budoucnost. Jak se liší Chrome OS a tradiční OS typu Windows či Android je nad rámec tohoto článku, takže jen nesmírně stručně - jde o miniaturní OS, jeho hlavními částmi jsou webový prohlížeč a práce s netem. Umí pracovat také offline, takže internet není alfou a omegou provozu, nicméně OS na něm staví a bez něj je silně omezen. Když ale věnujete čas hlavně webovým aplikacím (Flash, HTML, JavaScript, ...), postačí vám.

 

2012-10-19-1

Zdroj: Google

 

Nový Samsung Chromebook využívá procesoru třídy ARM, což pro uživatele naznačuje hlavně to, že nemá větráček a tedy je absolutně tichý. Jde o 1,7 GHz Samsung Exynos 5 Dual. Procesoru sekunduje ve funkci 2 GB RAM a 16 GB flashe. To nezní jako moc, což popravdě ani není, ale Google navíc přidává ještě ke každému Chromebooku 100 GB na Google Drive. A nechybí ani "mluvící" asistenční služba Google Now (přidána od Android 4.1). Displej má úhlopříčku 11,6" a rozlišení poměrně standardní: 1366 x 768 pixelů. Sada portů zahrnuje 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 a slot na SD karty. Komunikace je zajištěna Wi-Fi modulem. Akumulátor má kapacitu 4 800 mAh.

 

2012-10-19-1

Zdroj: Google

 

Tento model stojí 249,99 USD a jeho před-objednávky již začaly. Je fajn mít přístroj podobných schopností, když neděláte nic jiného, nežli 95 % času jen sedíte nad webem a e-mailem, ale co lidé, kteří potřebují s podobným zařízením vyrazit do terénu? Pro ně máme dobrou zprávu - Google potvrdil, že Samsung sestavil rovněž i 3G verzi s cenou 329,99 USD (jinak komplet stejný kus). K tomuto ohlášení ale patří také nepříjemná zpráva týkající se faktu, že 3G verze bude spojena se zahraničním operátorem Verizon a to po dva roky + traffic tu bude omezen na 100 MB měsíčně. To je mimořádná stupidita i u obyčejného notebooku/netbooku, ovšem udělat to u produktu, jenž na konektivitě staví... 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!