Hodinky s marsovským časem

Publikováno: 10.04.2012 13:56 | Petr Hájek

Jelikož si muži libují ve všelijakých zbytečných, ale líbivých, detailech, je jisté, že se tyto hodinky s časem na Marsu stanou trhákem.

 

2012-04-10-1

 

Tak, jak se slovo "Mars" začíná v poslední době skloňovat ve stále více pádech, jistě už nejednomu muži vytanulo na mysli, jak si zde vlastně lidé budou měřit čas? Celá věc vypadá jednoduše, ale není. Marsovský čas je sice podobný tomu našemu, ale přesto je dost rozdílný na to, aby zde osoby uvyklé na místní prostředí po čase lehce zešíleli z nevyspání.

Jeden den na Marsu trvá 24 hodin a 39 minut toho pozemského. A všechny marsovské mise (včetně Opportunity a Curiosity) poběží na "lokálním čase". To znamená, že všem by začínal den o 39 minut později, takže aby vědci rozlišili den normální od toho marsovského, začali používat slova "day" a "sol" odděleně. 

Když se v roce 2004 Spirit a Opportunity vydaly směrem k Marsu, rozhodli se v NASA, že by bylo vhodné, aby byl vyroben časoměřič, který by běžel v marsovském čase a tím se usnadnila lidem ovládajícím stroje veškerá práce a přepočty. Hodináři nad věcí strávili asi 2 měsíce, jelikož museli za tímto účelem vzít normální hodinový strojek a lehce upravit jeho vnitřnosti tak, aby běžel v patřičném rytmu.

Tyto hodinky od Garo Anserliana ale nejsou omezeny pouze na místní tým vědců a techniků (a potažmo i první lidské výletníky k Marsu), vlastnit je totiž můžete za 695 USD i vy! A nebojte se, je tu k dispozici i čas běžný pozemský... A aby bylo vesmírné trio kompletní, rozhodl se autor tohoto modelu doplnit také měsíc a jeho fáze.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!