Jak budou možná vypadat klávesnice u PC za pár let?

Publikováno: 16.05.2011 13:37 | Petr Hájek
Prakticky všichni se s ní denně setkáváme, věnujeme jí klidně i 8-12 hodin pozornosti a přesto si ji ani neuvědomujeme, ano řeč bude o počítačové klávesnici a její možné budoucnosti...
 
2011-05-16-1
 

Co se týče ovládání PC, tak počet periferií je dnes velmi vysoký, ovšem drtivá většina z nich spadá pod některý z dobře známých základních typů: máme tu joysticky, gamepady, myši, tablety, dotekové plošky, psací pera digitálního rázu a především - staré dobré klávesnice.

Jistě budete souhlasit, že tradiční klávesnice má řadu nevýhod - tak třeba jejich hluk. Pokud se okolo vás ozývá 20-30 klávesnic najednou, musíte sami uznat, že je to překvapivě silný rachot. Je tu i ten problém, že lidé při psaní často drží ruce velmi nevhodně nebo nepoužívají podložky, takže mají již někdy kolem třicítky zaděláno na syndrom karpálního tunelu.

Firma Fujitsu nicméně přišla s konceptem, který se snaží řešit prakticky všechny problémy běžných klávesnic. Namísto klávesnice tradiční fyzické je tato virtuální, barevná a svítící, takže můžete psát i bez lampy a především: je maximálně upravitelná! A k čemu, že to vlastně je? Představte si, že třeba právě vyplňujete daně, nebylo by praktičtější přesunout si na chvíli keypad blíže k Enteru? Je tu i skvělá funkce pro okamžitou změnu abecedy nebo rozložení kláves dle chuti majitele.

Tak, jak se vyrojily nadšené názory, stejně rychle se ukázalo, že i tento přístup není zcela bez vad. Vezměme si jen osoby, které jsou zvyklé psát všemi deseti a podle taktilní odezvy, ta zde prostě není a je vždy nutná vizuální kontrola. Koncept Keyless Lifebook se prozatím účastní soutěže Fujitsu Design Awards a je otázkou, zda se jej pokusí někdo realizovat...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!