Jak dostat co nejvíce ze solárního ohřevu vody?

Publikováno: 08.09.2012 09:30 | Petr Hájek

V dnešním článku si položíme zásadní otázku: získáváte ze svého solárního systému pro ohřev vody vše, co lze? I tehdy, pokud jste si v této věci jisti, rozhodně čtěte dále, protože na řadu dnes zmíněných věcí lidé prostě stále zapomínají...

 

2012-09-08-1

Zdroj: Alice Solar City  

Solární ohřev vody je poslední léta poměrně oblíbený systém, jak šetřit za stále dražší energie. To ale spolehlivě zajistíte pouze tehdy, když je používán a instalován správně. Horká voda je (energeticky bráno) velmi náročná věc (skoro jako manželka...) - abyste ji ohřáli o jediný stupeň, musíte jí dodat 2x tolik energie, co třeba oleji nebo 3500x tolik, co vzduchu (bavíme se tu o stejném objemu). I toto potvrzuje, proč jdou tak velké výdaje právě na vodu.

Řada osob proto dospěla k názoru, že ideální bude spořit, kde se dá a nainstalovat si solární ohřev vody. Ten vám sice může pomoci zredukovat náklady až o 30-80 %, ale abyste z něj vymačkali skutečně vše, je nezbytné jej správně nainstalovat i používat.

1. Jsou vaše trubky izolovány?

Trubky (a samozřejmě i veškeré další vedení okolo zásobníku na teplou vodu) potřebují tepelně izolovat, jelikož pouze tak se teplo udrží tam, kde má. Pakliže to neprovedete, mohou ztráty dosáhnout i 30 %. Ověřte si též, že máte to nejlepší z izolací - většinou mívají 1 cm tloušťky jako minimum a černou barvu.

2. Máte přepínač?

Instalace (a hlavně samotný provoz) podobného přepínače opět navyšuje efektivnost celého systému. Jde o to, že s podobným přepínačem si sami určíte dobu, kdy používat solární ohřev a kdy zase elektřinu/plyn/dřevo. Je to vhodné aplikovat, protože režim "oba systémy zároveň" nemusí být vždy ta nejefektivnější cesta.

3. Jak často přepínač používáte?

Když už jste nainstalovali přepínač zmíněný v bodu 2., vyplatí se jej mít pod neustálou kontrolou, jelikož kdykoliv zasvitne slunce nad určitou mez, je určitě zbytečné přihřívat i jinými cestami. Když už nemáte čas sedět nad tlačítkem, minimálně byste to měli řešit tehdy, když víte, co se bude dít další týdny (má silně pršet = vypnout solár apod.).

4. Má vaše teplá voda nad 60°C?

Teplá voda nad určitou mez není jen otázka pohodlí v plné vaně, ale také otázka zdravotní a bezpečnostní. Jde o to, že voda pod 60°C může hostit řadu kmenů bakterií, které mají k lidské civilizaci (a tedy potažmo i vám) vysloveně nepřátelský vztah.

5. Jsou vaše solární kolektory čisté? 

Stín a prach jsou největšími nepřáteli jakéhokoliv solárního ohřevu, takže s nimi bojujte, jak to jen půjde. Občas tedy přetřete solární panel hadrem nebo jej oprašte. Nepodceňte ani nutnost zastřihnutí zeleně okolo kvůli optimálnímu nasvícení.

 

Hodnocení článku:Komentáře

Kompletní transplantace obličeje? Možné! Říká MUDr. Bohdan Pomahač Kompletní transplantace obličeje? Možné! Říká MUDr. Bohdan Pomahač MUDr. Bohdan Pomahač stojí u zrodu rekonstrukční plastické chirurgie. Patří k lidem, kteří pokládají základy a rozvíjejí tento,... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!