Jetpack za pusu aneb jak se vyhnout ucpaným křižovatkám

2010-03-05a
05.03.2010 18:20 | Petr Hájek

Pokud hledáte opravdu neobvyklé zážitky, popřípadě alternativní vozidlo do práce a máte zbytečných nějakých těch 50 000 GBP, pak si vás dnes dovolíme upozornit na funkční jetpack jisté novozélandské firmy.

 

 

Firma tvořící tento typ jetpacků se jmenuje Martin Aircraft Company a sídlí v Christchurchu na Novém Zélandě. V těchto dnech se nechala slyšet, že prý rozšiřuje produkci a hodlá prodat cca 500 jetpacků ročně za nějakých 50 000 GBP kus. Za předpokladu, že jste si ještě nic nepřáli pro letošní narozeniny, máte ideální příležitost.

Zařízení má výkon 200 koňských sil a jde o dítko Glenna Martina, který jej veřejnosti poprvé představil v červenci minulého roku. Jelikož jetpack váží pouze 115 kg, není k němu potřeba pilotní licence (mluvíme za Nový Zéland). A jak daleko se s ním člověk dostane? Na jednu plnou nádrž lze uletět nějakých 50 km zhruba ve 30 minutách. Model dosahuje maximální výšky 2 400 m a vyvine rychlost kolem 100 km/h.

 

 

CEO firmy Martin Aircraft Company, pan Richard Lauder sdělil, že se domnívá, že by jetpack mohl být perfektní pro všechny typy zákazníků - soukromé osoby, záchranné sbory i armádu. Doslova uvedl: "Je to věc, která by vám jednou mohla zachránit život," s čímž můžeme pouze souhlasit.

Dodejme pro zajímavost, že tvůrci mohli zařízení dokončit, vytvořit a uvést na trh jedině díky faktu, že se jim podařilo sehnat investora dotujícího výrobu. Výsledkem je nová firma, v níž má účastník majoritní podíl, ovšem nebylo sděleno, kdo to je, pouze naznačeno, že je to jedna z mezinárodních leteckých společností.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=2TBndcBjQFM&feature=player_embedded
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!