Kabát neviditelnosti téměř realitou

Publikováno: 21.11.2010 14:48 | Petr Hájek Pokud si člověk dbalý stylu vybírá nějaké šaty, pak je většinou jeho cílem, aby byl dobře viditelný a každý si jej všiml. Zato armáda má na styl zcela jiné požadavky - dominuje zde praktičnost a ideálně i nebýt viděn nepřítelem vůbec.

 

2010-11-21-1

 

Podotýkáme na úvod, že se nejedná o žádný žertík, ale seriózní vědecké dílo, které se objevilo v magazínu Defense Review. Projekt bývá též někdy označován jako adaptivní kamufláž, optické krytí, chameleonská látka a celou řadou dalších jmen, z nichž je nám jednoznačně nejsympatičtější právě „neviditelný kabát".

První průlomy při bádání týkajícím se neviditelného vojáka slavila již před lety Dukova Univerzita, jež vyvíjela technologie pro vizuální i termální ukrytí vojáka. Dnes bude ovšem řeč o novém materiálu zvaném „Metaflex", jež se zrodil pro změnu na univerzitě jiné a to University of St. Andrews. (S ohledem na složitost projektu své k věci řekly i Universita Sapienza a Bielefeld University.)

 

2010-11-21-1

 

Zjednodušeně řečeno funguje Metaflex tak, že se síť jeho vnějších atomů přizpůsobí okolnímu vlnění námi běžného vnímaného světla, čímž vznikne dojem, že se člověk dívá na chameleona (třeba osoba dívající se dalekohledem z velké dálky si vojáka absolutně nevšimne).

Spolehlivé stínění ve všech spektrech používaných v armádě (viditelné světlo, noktovizor, infravize) si nicméně vyžádá ještě spoustu testů a času. Zatím je vše stále ještě příliš drahé, těžké, nespolehlivé za určitých světelných podmínek, málo ohebné a nevyplatí se tedy do pole produkovat. Jednou však (a nemusí to dlouho trvat), se „neviditelný voják" jistě objeví i v ostrém nasazení na bojišti...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!