Karabina Kriss Vector

Publikováno: 05.02.2011 16:16 | Petr Hájek

Dnes máme skutečnou lahůdku pro milovníky stylových zbraní: karabinu Kriss Vector, která dle výrobce přináší po více jak 120 letech konečně zcela revoluční design.

 

2011-02-05-1
Všechny tradiční zbraně sdílejí jeden velký problém - používají k práci mechanismus, který způsobuje zpětný ráz do ramene střílející osoby. Ta samozřejmě musí neustále znovu zaměřovat, což zpomaluje střílení, resp. způsobuje jeho vyšší nepřesnost zejména u střelby dávkou.

 

 

2011-02-05-1

Jelikož fyzika zkrátka obejít nejde, rozhodli se inženýři u firmy Kriss k jinému kroku: namísto dozadu tlačí jejich patentovaný systém jakoby směrem dolů do ruky. Tímto je kupodivu zajištěna řádově lepší střelecká situace díky snadnější kontrole zbraně (rozuměj "držení zaměřovače na terči").

 

Karabina byla navržena pro ráži .45 ACP (doporučena 230 gr střela), nicméně je dostupná i ve stále populárnější 40 SW. Kriss Vector existuje ve dvou provedeních: s hlavní dlouhou 16" a s druhou délky 5.5".

 

2011-02-05-1

Automatickou verzi si užije bohužel pouze armáda, ovšem dle osob, které měly to štěstí karabinu vyzkoušet, je skvěle ovladatelná i při střelbě s kadencí 1 000 ran za minutu (tehdy má o 60 % nižší ráz + o 90 % menší zdvih, nežli je zvykem jinde). Zásobník je zde z Glocku 21 (13 ran), ovšem lze jej rozšířit speciálním 17ranným kitem na celkem 30 ran.

 

Hodnocení článku:Komentáře

Jaký je skutečný styl? (díl 1.) Jaký je skutečný styl? (díl 1.) Na tuto zdánlivě jednoduchou otázka existuje nepřeberné množství odpovědí. Jsou nicméně jisté ověřené pravdy, kterých stojí... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!