Motorka ze Star Wars naživo

Publikováno: 22.08.2012 13:26 | Petr Hájek

Jedna z nejvíce obdivovaných sekvencí v moderních sci-fi filmech je ta z Return of the Jedi, při níž se naši hrdinové prohání po lesích Endoru. Nyní však, díky jisté kalifornské firmičce, si to mohu zájemci zkusit naživo...

 

2012-08-22-1

Zdroj: Aerofex

 

Vznášedlová motorka nové verze sice nelétá skrz hustý les s takovou pohodou a ladností jako originální speeder bike, přesto by se ale její intuitivní ovládání jednou mohlo stát cestou, jak umožnit nízký let i bez pilotní licence.

Stroj jako takový připomíná zcela zjevně sci-fi zařízení více věcmi. V první řadě je to ale rozhodně to, že místo dvojice kol má obrovské rotory. Design vznášedla přitom není zcela nový - s podobným prototypem si lidé zahrávali již v roce 1960, ale byl opuštěn kvůli problémům se stabilitou a rolováním.

 

2012-08-22-1

Zdroj: Aerofex

 

 

Vznášedlo využívá k pohybu lidského smyslu pro rovnováhu a je prý natolik snadné k řízení, že si jej v budoucnu tvůrci dokáží představit třeba tehdy, když se doktor bude muset dostat do místa bez silnic za pacientem nebo když pohraniční stráž bude kontrolovat hranice. Vše přitom probíhá čistě mechanicky a bez složité umělé inteligence, jak bývá u podobných zařízení často zvykem.

Udělátko jménem Aerofex již má za sebou samozřejmě i první lety v praxi. Výška při nich dosahovala max. 5 metrů a rychlost nějakých 50 km/h. Obojí však údajně jen a pouze z důvodu bezpečnosti, nežli nějakých vyslovených technologických limitů. Příští verze se mají pohybovat stejně rychle, jako helikoptéry.


Hodnocení článku:Komentáře

Dát si kávu, přečíst si noviny, nebo třeba koukat na televizi za volantem? Proč ne! Dát si kávu, přečíst si noviny, nebo třeba koukat na televizi za volantem? Proč ne! Do deseti let by se mohlo úplně změnit cestování po našich silnicích. Řidiči si díky tak zvaným "autovlakům" budou moci... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!