Nejdokonalejší bunda s kapucí na světě

Publikováno: 21.10.2010 16:24 | Petr Hájek

Věc, která začala u unikátního armádního projektu umožňujícího u látek měnit na externí povel svůj tvar skončila kapku nečekaně u naprosto unikátní pláštěnky s kapucí, o které dnes samozřejmě bude i řeč...

 

2010-10-21-1

 

Kus šatstva označovaný jako „Darpa Hoodie" (bunda s kapucí od Darpa) je unikátní hned v několika věcech. Předně jde o zcela bez přehánění nejvíce hi-tech oblečení na světě. Tato nenápadná pláštěnka totiž vznikla jako kapku nečekaná odnož projektu označeného krycím názvem „Programmable Matter" (programovatelná hmota).

Pro lepší pochopení souvislostí podotýkáme, že Programmable Mater usiluje o vytvoření objektů, které umí měnit tvar jako odezvu na vnější příkaz (něco jako T-1000 v Terminátorovi). Vojenská aplikace tohoto nápadu je samozřejmě nadmíru široká: něco může třeba sloužit jako univerzální náhradní součástka, která se změní, v co bude třeba, nebo třeba může jít o anténu, která bude měnit rozměry v závislosti na ideální frekvenci pro použití atd.

Dvojici vědců z MIT (Jonathan Bachrach a Saul Griffith) ovšem napadlo vše využít i pro tvorbu běžného ošacení. V kostce řečeno tedy došlo zhruba k tomuto (viz video za článkem): autoři vzali digitální reprezentaci postavy člověka, odebrali nohy, přidali kapuci a poté vše převedli do základních tvarů. Ty poté převzala i neuspořádaná látka, čímž vznikla i tato bunda.

Bund bylo vytvořeno celkem 100 a již kolem 50-60 kousků je i prodaných (cena neznámá). Jakožto výchozí materiál byl použit nylon + několik zipů pro ozdobu. A proč o tom vlastně mluvíme? Představte si online nakupované šaty (a samozřejmě i další věci) tvořené vždy dokonale na každičký záhyb vašeho těla...

Video: http://www.youtube.com/watch?v=KPHRpO68hNo&feature=player_embedded

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!