Nejlehčí materiál na světě představen

Publikováno: 21.11.2011 13:38 | Petr Hájek

Je to k neuvěření, ale šaty z něj byste na sobě opravdu ani nepocítili...

 

2011-11-21-1
 

 

Výzkumníci z HRL Laboratories před několika dny oznámili, že se jim podařilo vyvinout materiál, který označují za ten nejlehčí na světě. Má hustotu pouhých 0,9 mg/cc, což nechává daleko vzadu i takové moderní vymoženosti jako je třeba Styrofoam (novinka je 100x lehčí). Nový materiál má dle vědců znovu definovat hranice toho, co je pro lidi možné a co již ne. Kromě toho samozřejmě, není to jen otázka prosté prestiže a několika čísel, ale také mimořádný objev s řadou dopadů v praxi.

Rekordu se podařilo dosáhnout díky speciální struktuře, jež obsahuje z 99,99 % prázdný vzduch a z 0,01 % pevný materiál upředený do speciální struktury v nanometrové škále. Vlastně jde o síť dutých trubiček s tloušťkou stěny 100 nanometrů (to je pro srovnání asi 1 000x méně, nežli kolik má váš průměrný lidský vlas). Krychle o rozměrech 3 x 3 x 3 metry by tak vážila sotva 15 gramů.

Materiál nemá jen ultra-nízkou hustotu, ale také (na poměry obvykle u tohoto typu produktů panující) nečekané vlastnosti - hlavně ale vysokou odolnost proti různým fyzikálním vlivům typu kroucení nebo absorpci energie. Jestliže bude materiál dutý, mohl by skvěle tepelně izolovat, primárně se však má objevit v akumulátorech a mimochodem také i místech, kde jde o to, maximálně zredukovat vliv vnějších vibrací nebo dopadového šoku.

Autoři se dle svých slov inspirovali (trochu nečekaně) ve stavbách jako je známý most v San Franciscu Golden Gate nebo v Eifellově věži. Obě struktury jsou prý dokonalým příkladem toho, jak inovativní myšlení v tradičních věcech posunulo hranice lidského umu i architektury o nemalý kus dál. Dle vědců jsou také řečené věci pěkným příkladem konstrukcí, které jsou z pohledu váhy velmi efektivní ve srovnání s běžnými betonovými typy.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!