Nejstarší funkční TV v prodeji

Publikováno: 08.04.2011 13:06 | Petr Hájek

Lze si snad představit stylovější vybavení pokoje, nežli nejstarší fungující TV na celém Starém Kontinentu?

 

2011-04-08-1


Historie tohoto zařízení je velmi zajímavá. Jeho majitel G.V. Davis z Dulwiche (JV Londýn) si je pořídil přesně 3 týdny poté, co začalo televizní vysílání. Příliš dlouho se ovšem z výkřiku techniky netěšil: za 3 dny nato vysílač lehl popelem. Až do roku 1946 tak měl Mr. Davis po obraze.

Nejstarší fungující TV na světě má na dnešní dobu směšnou úhlopříčku 12", jmenuje se Marconi Type 702 a je stará cca 75 let. Zajímavé je i provedení - vše je zasazeno do dřeva tvořeného částečně ořešákem a částečně mahagonem. To ale není vše. Televizor nemá obrazovku umístěnou tradičně proti uživateli, ale je uložen jakoby čelem ke stropu a obraz je k lidem usměrňován zrcadlem.

Pokud si právě říkáte, že je to stále relativní nuda, pak vás musíme upozornit, že existuje více stradivárek z 18. století, nežli fungujících předválečných televizorů. Tento model konkrétně měl pouze dva majitele, takže je velmi velmi zachovalý. Pouze 30 % částí v něm bylo nahrazeno, vždy ale přísně dobovými komponentami.

Nejstarší fungující televizní sestava vyrobená Marconim roku 1936 by se měla prodat za cenu okolo 5 tisíc GBP, ovšem Bonhams si mnou ruce, že se cena vyšplhá ještě mnohem výše. A kolik vlastně stála TV tenkrát? 99 GBP a 15 šilinků, což byly na tehdejší dobu velmi slušné peníze.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!