Neprůstřelná lidská kůže z pavoučího hedvábí

Publikováno: 16.08.2011 14:16 | Petr Hájek

Dnes opět jedna story jako ze sci-fi: nizozemští vědci vyvíjí neprůstřelnou lidskou kůži za pomoci pavoučího hedvábí.

 

2011-08-16-1
 

 

Projekt se jmenuje „2,6 g 329 m/s", což naznačuje, že 2,6 gramu a 326 metrů za sekundu je maximální váha a rychlost .22 LR projektilu, před nímž vás ještě ochrání základní neprůstřelná vesta "Type 1". V rámci projektu se ovšem nedá mluvit o vestě tak, jak ji chápeme - mezi dvě vrstvy lidské kůže zde byly vloženy pavoučí vlákna.

A kde vědci přišli k takovému množství „pavoučích dojných krav"? To je určitě správná otázka, jelikož pavoučí hedvábí není substance, která by se sklízela právě snadno. Problém je už s tím, že pavouci jsou pěkně nespolečenští krvežíznivci a když jich má být více dohromady a pracovat na jedné věci, končí to vždy vraždou kolegy.

 

2011-08-16-1
 

 

Pavoučí vlákna jsou ale pro lidi nesmírně užitečná - kupříkladu jen díky nim je možno zkvalitnit parametry airbagů, jež zachraňují denně životy. Nějakou chytrou hlavu naštěstí nakonec napadlo, vložit pavoučí protein do kozího mléka. Vědci z něj poté protein odstranili ve velkém a vše bylo relativně rychle a spolehlivě hotovo. Látky měli najednou prakticky libovolné množství.

Neprůstřelná kůže je prý zatím stále ještě ve velmi časném stádiu tvorby, takže se určitě nedá označit za 100 % spolehlivého stavěče střel, nicméně představa je to pro budoucnost určitě lákavá. Vědci mají ale prý plány ještě větší - nahradit v budoucnu keratin v naší kůži za pavoučí vlákno a tak zajistit, že kulka neprojde ani kůží a tedy žádnou vestu nebude člověk potřebovat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!