Panasonic 8K TV v nové verzi

Publikováno: 30.04.2012 12:50 | Petr Hájek

O rekordně velké 8K obrazovce firmy Panasonic víme již pěkných pár měsíců, jmenovitě od lednového CESu, dnes ovšem tvůrci věci radikálně inovovali!

 

2012-04-30-1

 

Už tehdy zobrazený model nebyl žádné vizuální ořezávátko. Rozlišení 7 680 x 4 320 pixelů je totiž něco, co nechává daleko vzadu nějaké XGA videokamery a dokonce i HDTV obrazovky, výkřik vizuální techniky, jenž se u nás ještě pořád ani zdaleka nestihl protlačit do všech domácností. Tehdejší verze měla 85”, ovšem ta dnešní, ta jich má celých 145”!

To znamená, že si divák a zákazník v jedné osobě užije obrazu okolo 180 cm vysokého a 240 cm širokého. To už opravdu není obrazovka, ale kino, resp. fotbalové hřiště na zdi... Novinka užívá plazmových technologií Super Hi-Vision TV a to ne jen tak nějakých průměrných. Inženýři z Panasonicu si zde prý poradili i s jednou velkou nepříjemnou stránkou plazmy - totiž sklonům k flickeringu při vyšším rozlišení.

8K obrazovka znamená, že si namísto průměrné a “zastaralé” HDTV s maximálně 1080p užijete rozlišení až 7 680 x 4 320 pixelů, což je právě 16x tolik, co zvládne HDTV. Užijete, užijete, ano, bohužel je zde stále budoucí čas... Jedna, věc je zde mít zařízení schopné určitého zobrazení a zcela jiná pak sehnat někoho s kvalitním 8K obsahem...

Ale není všem dnům konec! Panasonic již podepsal pár smluv s japonským vysílacím TV obrem NHK, jenž 8K kamerou disponuje. Jak vypadá 8K TV v praxi si můžete zjistit sami - stačí k tomu zaskočit na tokijskou NHK Science and Technology Center akci plánovanou na poslední týden v květnu. Bohužel nepadlo dalšího slova na téma, kdy si bude moci první muž nacpat podobnou věcičku do svého doupěte... 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!