Pentax Q: Nejmenší digitál s vyměnitelnou optikou na světě

Publikováno: 26.06.2011 11:41 | Petr Hájek

Když firmě dojdou čerstvé nápady, pak má obvykle na výběr ze dvou základních možností: představit staré věci v nové barvě, popřípadě staré věci radikálně zmenšit. A právě druhé řečené je i případem Pentaxu Q.

 

2011-06-26-1

 

Situace je dnes na trhu i u nás taková, že prakticky jakýkoliv amatér dnes má možnost volit z řady relativně levných a kvalitních digitálních zrcadlovek s full-frame senzorem: zmiňme si namátkou Canon 5D Mark II nebo Micro Four Thirds stroje jako je Olympus E-P1 PEN. Podobné hračky však bývají takřka bez výjimky modely s trochu většími rozměry.

 

2011-06-26-1

 

Velikost není u digitálních zrcadlovek jen tak zbůhdarma, jelikož i pro ně samozřejmě platí fyzikální zákony: čím lehčí zařízení uděláte, tím nestabilněji se vám s ním pak bude fotit a čím menší optiku pro něj vyrobíte, tím horší vlastnosti bude za stejných světelných podmínek mít. I lidem o focení se vysloveně nezajímajícím musí být jasné, že je evidentní, že menší optika propustí ve stejné situaci méně světla.

 

2011-06-26-1

 

Pentax Q však sází na zákazníky, kteří ocení spíše onu miniaturnost: rozměry 99 x 58 x 30 mm jsou opravdu velikostí vhodnou spíše pro kompakt a ne pro zrcadlovku. Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout retro look i feel - ona kolečka jakoby z 35 mm analogů jsou prostě dokonalá.

 

2011-06-26-1

 

Kromě vestavěného 12,4 Mpix CMOS senzoru zde najdete i standardní 47 mm objektiv se světelností F1,9. Nechybí ani blesk, slot na připojení externího příslušenství (nahoře), 3" displej a nahrávání videa v rozlišení 1080p. Potěšující je i přítomnost SD slotu a podpory pro ISO až do hodnoty 6400. Novinka standardně stojí 800 USD, což není málo, ale rekordně malé hračky zkrátka nebývají zadarmo... Jestliže bude kvalita rozumná, pak si jistě novinka najde v čas uvedení (září/říjen) mnoho příznivců.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!