Potřebujete Ultrabook?

Publikováno: 20.09.2011 14:01 | Petr Hájek

Co je to notebook, netbook a tablet jistě jakožto průměrný muž již velmi dobře znáte. Nyní se však dere na trh nový pojem - Ultrabook - a s ním i otázka, co to je a zda jej potřebujete?

 

2011-09-20-1

 

Ultrabooky jsou nová třída zhruba někde na pomezí notebooků/netbooků a tabletů. Poprvé tuto skupinku definoval Intel a poznáte ji velmi snadno: jedná se o ultra-lehké a ultra-štíhlé modely, které slibují zkombinování pohodlí tabletů a funkcionality/klávesnice větších modelů. Prozatím je nejtypičtějším zástupcem tohoto trendu Apple se svým MacBook Air, ale chystají se i jiné modely s W7 a dalšími OS.

 

2011-09-20-1

 

Ultrabooky jsou notebooky založené na referenčních designech, což jsou jakési trhem (tj. firmami) domluvené mantinely, jak mají věci vypadat. Asi vás napadne poznámka, že Intel přece dělá jen do procesorů a čipových sad, tak jak může řečnit i do notebooků a jejich tvaru? To je správná poznámka a odpovídáme na ni tak, že Intel je (zatím?) pouze autorem specifikace a nikoliv konkrétních modelů.

 

2011-09-20-1

 

Intel vidí ultrabooky jako modely vybavené aspoň procesorem řady Core, tloušťkou pod 21 mm, s výdrží aspoň 7 hodin a váhou pod 1,4 kg. Displej by měl mít 11-13". Musí také navíc nabízet takřka okamžitou obnovu své práce z režimu spánku. Pro ukládání dat zde má být flash-paměť a měly by stát pod 1 000 USD. Jinými slovy, ultrabooky jsou modely nepříliš drahé a přitom velmi přenosné, výkonné, i skladné.

 

2011-09-20-1

 

Koncept ultrabooků není příliš nový - první model splňující podobné parametry tu byl již v roce 2008. Jelikož si ale Intel nechal zaregistrovat název Ultrabook, budeme se s nimi zřejmě setkávat stále častěji právě v této podobě. Už je opravdu na čase, abychom si mohli vybírat aspoň z několika modelů a nespoléhat pouze na jediný. První Ultrabooky ale naštěstí představí již na podzim firmy Asus (UX21), Acer (Aspire S3), Toshiba (Portege Z830) a Lenovo (IdeaPad U300s).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!