Proč nestojí 3D video s brýlemi za nic?

Publikováno: 25.08.2011 13:51 | Petr Hájek

Poslední dobou se stává nesmírně populární a stylové vlastnit zařízení schopné poskytovat svému uživateli namísto 2D rovnou 3D zážitek. Jak ale naznačuje dnes zmíněné studie, ono ani není o co vlastně moc stát... 

2011-08-25-1

 

Jestliže by něco měli muži studentského, středního i pokročilého věku vědět, tak fakt, že nic není v životě zadarmo. A o videou to platí také. Abyste tedy viděli rty třeba takové Rosie Huntington-Whitleyové vystupující přímo z obrazu, je přirozeně potřeba nejprve vlastnit jak odpovídající záznam, tak i technologii, která zvládne daný film ve 3D zobrazit.

V rámci studie bylo prozkoumáno na 400 lidí, kteří sledovali filmy ve 2D i 3D (na výběr byly filmy How to Train Your Dragon, Alice in Wonderland a Clash of the Titans). Dle vědců u testované skupiny nedošlo při sledování 3D k žádné větší emoční či vnitřně-tělní odezvě. Naopak to ale zvětšilo 3x šanci na to, že budou trpět bolestí hlavy, únavou očí a dalšími vizuálními problémy spíše, než jejich 2D kolegové.

Také zkoumané osoby samy uvedly, že si nepřipadaly s 3D, jako by si nějak více film užívaly. Jednoho to málem svádí až k nějaké cynické poznámce na téma přikoupení několika aspirinů k popcornu v kině.

Jistý doktor věc komentoval těmito slovy: „Skutečné 3D, tedy to, jaké znáte z vidění v realitě, je možné z toho důvodu, jelikož naše oči jsou umístěny kousek od sebe. Třeba telefon tak vidíte ze dvou různých úhlů. Oči musí vidět tuto scénu ve stejné síle, jinak jedno vidí odlišně, a tak vznikají problémy. Řada lidí má mírné odchylky vidění, které v realitě vedou u 3D ke zdůraznění a tedy i bolestem hlavy. 3D technologie vyžadující brýle zkrátka budou vždy způsobovat určitému typu osob problémy."
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!