Roztok, který zbaví prádlo navždy bakterií

Publikováno: 08.07.2011 13:54 | Petr Hájek

Americkým vědcům se podařilo vytvořit nový antimikrobiální přípravek, který je po nanesení na šaty trvale zbaví bakterií a to i do budoucna. Aneb věčně svěží ponožky na dohled.

 

2011-07-08-1
 

 

Vynález je toho času dostupný pouze ve formě spreje, ale dle vlatních slov vědců jej půjde aplikovat a přidávat i k jiným roztokům a věcem. Původním cílem prý bylo vytvořit šaty 100 % prosté mikrobů, což je třeba v nemocnici naprosto klíčová otázka. Roztok jde nanést na všechny materiály a to jak syntetické, tak i přírodní.

Přípravek spolehlivě likviduje řadu „známých firem" jako je E. Coli a další mikroskopická neřádstva způsobující nejrůznější záněty a choroby. Též likviduje onu nepříjemnou stránkou věci, kdy řada bakterií pojídajících standardně vaše šatstvo spolu s vodou a teplem způsobuje nepříjemné zápachy. Ty by nově také měly vzít zasvé.

Rozhodně zajímavým prvkem inovace je pak jistě i to, že se nesmývá po běžném praní. Podobné přípravky měly vždy doposud nějaký zádrhel - vysokou cenu, krátkou účinnost nebo vysoké vstupní náklady. Vědci se však dušují, že jejich proces je mimořádně jednoduchý, levný a efektivní zároveň. Plné detaily složení však zatím neuvedli...

Pokud se vše dostatečně rozšíří, projde patřičnými testy a osvědčí se v praxi, pak nevidíme nejmenšího důvodu, proč by se podobný zlepšovák časem nemohl stát i běžnou součástí lidských pracích a jiných očistných procesů (špetka do aviváže?). Novinka také nepochybně nadchne osoby, které jsou posedlé naprosto dokonalou čistotou domácnosti.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!