Sociální sítě mění mrtvé v binární zombie

Publikováno: 18.06.2012 19:28 | Ondřej Fér

Až nebude v pekle dost místa, budou mrtví chodit po zemi, říká mytická věta zombie filmů. Na sociálních sítích jsou nebožtíků miliony a každým dnem jich přibývá, aniž by s tím kdokoliv mohl něco dělat.

„Po velkém tlaku a kritice se z toho udělalo to, že Facebook profil částečně uzamkne a že zůstane přístupný jenom přátelům toho člověka. To znamená, že na něj nebudou moci cizí sprejeři psát poznámky a posílat tam sprosťárny, hry a chrlit tam ty svoje záznamy,“ uvedl internetový publicista Daniel Dočekal v reportáži Českého rozhlasu.

Social media zombies

Zdroj: http://justjacqui2.com


Pět milionů mrtvých

To je svou podstatou polovičaté řešení; zejména veřejně známí majitelé profilů na sociálních sítích zřídkakdy důkladně filtrují, koho zařazují mezi „přátele.“ Jen na Facebooku je v současnosti pět milionů „pomníků“ a data statistiků o úmrtnosti nenechávají nikoho na pochybách o tom, že jich bude přibývat. A „digitální závěť“ zatím zůstává v rovině právnických teorií.

Určitého druhu morbidnosti, který je vlastní všem lidským bytostem, se rozhodl využít James Norris, zakladatel sociální zombie sítě Deadsoci.al. Ten se inspiroval anglickým bavičem Bobem Monkhousem, který se čtyři roky po smrti objevil v předtočené reklamě, vybízející k prevenci rakoviny prostaty.

„Zatím je služba zdarma, do budoucna počítám s tím, že ji zpoplatním,“ uvedl Norris v americké mutaci časopisu Forbes.

Prostřednictvím Deadsoci.al budou mrtví ze záhrobí například svým kamarádům připomenout, že jim dluží pivo, představuje si podnikatel s Nenávratnem.

„Schválně si představte tu ránu, kdyby to, o čem mluvím, udělala třeba Amy Winehouseová a zničehonic vydala prohlášení o svém vztahu k Petu Dohertymu,“ řekl Norris.

Jak se stát zombie

„Nemám sociální sítě v oblibě, ale musím připustit, že lidé, s nimiž se setkávám, projevují stále intenzivnější přání zůstat tak říkajíc v kontaktu i poté, co jejich pozemská pouť skončí,“ citoval Forbes Allison Troman Nunesovou z londýnského hospicu.

Toho si je patrně vědom i Norris, který odešel ze zaměstnání, vložil do projektu Deadsoci.al všechny úspory a v současné době hledá investory. Prozatím se mu podařilo rozjet masivní twitterovou kampaň, jejíž tváří se stal herec Stephen Fry. Výsledkem je, že se na Deadsoci.al přihlašuje denně čtyřicet uživatelů, budoucích zombie sociálních sítí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!