Solární šaty pro vojáky a vojandy

Publikováno: 30.03.2011 13:41 | Petr Hájek

Doba, vkus, technologie a nároky se mění, což bude zřejmě vše tak trochu důvod, proč hodlá jedna z největších armád světa přijmout jednoho dne do výbavy i solární uniformy.

 

2011-03-30-1


Maskovací uniformy budoucnosti mají přeměňovat energii ze slunce během dne a v noci z vojákova těla. Systém by měl zajistit stabilní napájení pro GPS, zbraně a vysílačku, to vše ale při polovině váhy tradičních akumulátorů. Prototyp má být hotov ještě letos v prosinci.

Být dnes u armády určitě není žádný med - čeká na vás v každém případě nějakých 40-70 kg výzbroje, kterou dnes běžný pěšák vleče. Dle profesora z Glasgowské univerzity Duncana Gregoryho stojícího za projektem se redukcí váhy o 10 % prý radikálně zlepší pohodlí vojáků. (To ale logicky pouze za toho předpokladu, že volné místo nebude nahrazeno něčím jiným: další municí apod., nakonec znáte armádu, že ano...)

Za vším stojí kombinace nové moderní látky pohlcující světlo na stejné bázi, jako to činí tradiční fotovoltaické (solární) články + k tomu všemu samozřejmě jsou potřeba i lehké záložní baterie. Celá věc má ještě jeden příjemný dopad - jelikož uniforma bude pohlcovat teplo, pak to znamená, že voják také bude méně viditelný na jakémkoliv zařízení pracujícím s infra-pásmem.

Ačkoliv má o celou věc zájem primárně armáda, nemá být novinka odkázána pouze na ni: zájem by mohly projevit i společnosti ze satelitní branže, uměla by třeba chladit léky po katastrofě a mnoho dalšího.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!