Sony končí s kazetovými walkmany

Publikováno: 23.10.2010 14:08 | Petr Hájek

Pokud již patříte ke střední generaci, pak byl váš první hudební přehrávač jistě právě walkman od Sony (nebo podobné značky). Pokud jej stále chováte v šuplíku jako vzácný poklad a vzpomínku, pak máme tu nemilou zprávu sdělit vám, že Sony zamýšlí ukončit jejich produkci.

 

2010-10-23-1

 

Walkmany se staly symbolem celé éry dospívajících, kteří s nezbytnými sluchátky na uších (a obvykle i s patřičně ujetou frizúrou po vzoru dané zpívající hvězdy) trávili hodiny denně poslechem a chudáci rodiče dávali půl výplaty za tužkové baterie. O přestávkách se měnily nově nahrané kazety, no zkrátka, jako na tržišti. Společnost Sony ovšem právě usoudila, že walkmanů již bylo dost a nadešel čas, aby se odebraly do propadliště dějin.

Firma Sony začala s jejich produkcí v roce 1979 a již od prvních prototypů šlo o absolutní trhák, jehož se dodnes prodalo více jak 200 milionů kusů. Model, který vidíte na obrázku, se začal prodávat jako vůbec první: Sony TPS-L2, první podobný kapesní stereo přehrávač na světě vůbec.

Model TPS-L2 měl mimochodem dvě zajímavé vlastnosti, které se u pozdějších produktů již nevyskytovaly. Šlo jednak o druhý sluchátkový jack (takže dva lidé mohli poslouchat z jedné pásky) a za druhé, byl tu jakýsi „hotline" knoflík po jehož stlačení šlo mluvit jeden s druhým skrze vestavěný mikrofon.

Budoucnost sice již dávno patří digitálním přehrávačům a to z mnoha důvodů (zejména si vyzdvihněme obvykle řádově delší výdrž, žádné pohyblivé části a další třešničky na dortu typu nahrávání z rádia), i přesto však stále bude pro většinu z nás slovo "walkman" spojeno s příjemnou nostalgickou vzpomínkou na vlastní mládí...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!