V dražbě: US Navy rozprodává tajné projekty

Publikováno: 12.06.2012 22:05 | Ondřej Fér

Americké válečné námořnictvo vyšlo vstříc milovníkům skutečně exkluzivních soukromých jachet. Posílá do dražby svá experimentální plavidla.

Unikátní katamarán Sea Shadow už si v aukci našel kupce. Dražit se v administrativní budově US Navy v doku kalifornské Suisunské zátoky, kde marína kotví rezervní loďstvo, začalo na 139 tisících dolarů. Za plavidlo, jehož stavba přišla americké daňové poplatníky v osmdesátých letech minulého století na 192 milionů dolarů pakatel.

Sea Shadow

Sea Shadow si americké námořnictvo objednalo v rámci fiskálního roku 1983 jako reakci na citelné ztráty, které britské námořnictvo utrpělo ve válce o Falklandy. V jižním Atlantiku se ukázalo, jak zranitelné jsou válečné lodě raketami. „Mořský stín“ přišel na svět jako dítě zájmu armádních kruhů o uplatnění „neviditelné technologie“ stealth.

Sea Shadow

Zdroj: strategypage.com


Tím byl určen i výrobce; stala se jím společnost Lockheed Martin, která si až podnes udržuje primát ve vývoji neviditelných technologií.

S vynaložením 192 milionů dolarů (asi 3,85 miliardy korun – ovšem podle kurzu z roku 2012; před třiceti lety byl dolar přibližně třikrát hodnotnější měna než dnes) společnost v roce 1983 předala námořnictvu 50 metrů dlouhou a 21 metrů širokou loď se standardním výtlakem 572 tun.

Dvojice vznětových motorů, umístěných po jednom v obou z dvou trupů Sea Shadow, lodi dává rychlost 14 uzlů (26 km/h). Loď má vynikající nautické vlastnosti: udržuje stabilitu i na vlnách velikosti 6, tedy na „silně rozbouřeném moři s vlnami do výše 5,5 metru,“ jak říká oficiální definice.

Inženýři a vývojáři u Lockheeda měli k dispozici nejlepší technologie, které byly před třiceti lety dostupné. O jejich pokročilosti svědčí fakt, že existence Sea Shadow námořnictvo potvrdilo až v roce 1993, přičemž popis technických vnitřností lodi zůstává tajný dodnes.

O tři roky později námořnictvo Sea Shadow vyřadilo ze zkušebního provozu; vyvstala otázka co s plavidlem dál.

Nakonec se administrativa rozhodla zařadit unikátní katamarán do programu dražeb. V polovině května letošního roku se majitelem „plavidla, určeného pro rekreační plavby a vyřazeného z ozbrojené služby“ stal neznámý muž. Za „stín“ zaplatil 3,2 milionu dolarů (v přepočtu asi 64 milionů korun. Odborný server Yachting Times si neodpustil kousavou poznámku, že „jeho zástupce poněkud připomíná některého z bondovských zloduchů.“

Nelze tvrdit, že by si nový majitel na Sea Shadow měl do budoucna užít velký luxus. Trup lodi totiž nejvíc ze všeho připomíná těsně padnoucí rukavici, nataženou na motory, výztuhy, žebroví a táhla, instalaci a rozvodné panely.

Do útrob Sea Shadow se konstruktérům podařilo natěsnat dvanáct kójí, oddělených závěsem (stejně jako třeba na druhoválečných ponorkách) a hliníkový stůl s deskou 1 krát 1,25 metru.

Mimochodem ona poznámka o majiteli, který se nápadně podobá zloduchovi z bondovky nebyla tak docela samoúčelná a neměla pouze dosvědčovat ostrovtip jachtařského redaktora: Sea Shadow totiž svou výraznou linií inspiroval design plavidel z filmu Tomorrow Never Dies.

Hughes Mining Barge

Další spektakulární dražba se v Suisunské zátoce v nejbližších měsících očekává. Námořnictvo se totiž potřebuje zbavit ještě někdejšího plovoucího doku pro Sea Shadow, plavidla Hughes Mining Barge (HMB).

Hughes Mining Barge

Zdroj: flickr.com


Na jediné lodi svého typu není zdánlivě nic zajímavého; je bezmála sto metrů dlouhá a 32 metrů vysoká, nejvíc ze všeho připomíná skladiště na vodě. „Důlní barže“ vznikla na zakázku CIA pro účely tajné operace Azorian, v jejímž rámci Američané chtěli ze dna oceánu vyzvednout vrak sovětské atomové ponorky K-129. Ta se potopila i s přísně tajnou nukleární výzbrojí po nehodě.

Barže, jejíž tajnou stavbu svým jménem zaštítil poněkud výstřední génius a miliardář Howard Hughes, měla být ukotvená pod trupem výzkumné lodě Glomar Explorer a neviditelná nepovolaným zrakům poskytnout „přístřeší“ miniponorkám.

Z operace Azorian nakonec sešlo. HMB nějakou dobu využívali jako plovoucí dok pro další tajné plavidlo, tedy Sea Shadow; s prodejem neviditelného katamaranu US Navy ztratilo důvod, proč HMB držet ve službě a prostřednictvím svého webu podala dvojici nabídek: Zájemce, který zaplatí nejvíc, si může HMB buď ponechat a přestavět plavidlo například na muzeum tajných operací, nebo sešrotovat.


Pokud by někdo měl zájem: Aukce začíná za dva týdny, vyvolávací cena ještě nebyla stanovena.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!