Tenisky a oblek: jde to k sobě?

Publikováno: 10.03.2016 09:42 | Jiří Hofbauer

Tenisky se staly součástí šatníku snad každého muže a popravdě málo kdo je snad nikdy neobul. Existují nepřeberném množství zpracování, barev i materiálů a samozřejmě různých značek. A právě díky rozmanitosti a pohodlnosti se staly tolik oblíbené. Z tělocvičen a sportovišť během let pronikly i na ulici. Ostatně kombinace bílého trička, modrých džínů a bílý tenisek patří mezi nesmrtelné už po několik dekád. Co takhle obout tenisky k obleku?

Oblek Dolce & Gabbana. Kravata Massimo Dutti. Kapesníček Dsquared2. Sluneční brýle Under Armour. Tenisky New Balance.

oblek&tenisky_1

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Trend kombinující oblek a tenisky tu už nějaký ten rok je. Ale až v posledních dvou třech sezónách jej uznali i návrháři a stal se skutečnou součástí kolekcí – Valentino, Chanel i Tom Ford.

Z tohoto trendu jistě nebudou nadšeni puristé, kterým se tohle vzájemné prolínání dvou, na první pohled protichůdných stylů, rozhodně nebude líbit. Řadu mladých mužů ale tohle míchání kultur určitě osloví. Nejen aby udrželi tempo se světovými trendy, ale aby i lépe stíhali svůj vlastní život. Snad se shodneme, že nástrahy kluzkých dlážděných chodníků se mnohem lépe překonávají v teniskách než v oxfordkách s koženou podrážkou. Nic proti rámovým botám!

Oblek, košile, kravata a manžetové knoflíčky, vše Massimo Dutti. Sluneční brýle Oakley. Tenisky New Balance.

oblek&tenisky_2

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Jestli zvažujete, zda vzít nebo nevzít k obleku tenisky, poměrně určující fakt je jeho střih. Žádné obleky klasického střihu. Kdo si to může dovolit, je Justin Timberlake během koncertu. Ale tam je to chápáno spíše jako kostým. Když zvolíte dobře padnoucí úzký oblek, který je už svou podstatou spíše sportovní, tak správně zvolené tenisky jsou k němu to pravé.

Oblek a košile, oboje Boss. Kravata Dsquared2. Sluneční brýle a batoh, oboje Nike. Tenisky Under Armour.

oblek&tenisky_3

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Tvar boty, v tomto případě tenisky, by měl volně navazovat na siluetu nohy. Tudíž vybírejte spíše úzké tenisky, na které mohou nohavice volně navazovat. Rozhodně žádné bujné basketbalové tenisky, které mají stejnou délku jako šířku. A raději vykrojené, než kotníčkové.

Oblek Calvin Klein Collection. Košile Dolce & Gabbana. Kravata Massimo Dutti. Sluneční brýle Oakley.

oblek&tenisky_4

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Barvou by tenisky měly držet partu se zbytkem vašeho outfitu. Teď třeba namítnete, že na Pitti se to vždycky hýří neonovými Nike. Ano, ale to jsou Italové. Oni to umí prodat. V našich zeměpisných šířkách je lepší spoléhat na černé, zajímavě šedé nebo čisté bílé. Na druhou stranu nikdo netvrdí, že nemáte být vidět.

Blazer a košile, oboje Gucci. Sluneční brýle Nike.

oblek&tenisky_5

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Ostatně právě bílé tenisky Adidas Original jsou nestárnoucí klasika. Prokletím bílé boty je, že se ráda špiní. Přitahuje veškerou špínu ze širokého okolí. Nejen materiál, ze kterého je ušitá, ale i tkaničky. Zvýšená péče bude nutná. Zažloutlá, okopaná bota s ušmudlanými tkaničkami nevypadá moc dobře. Snad kromě Vansek a Conversek. Na těch je patina nutná. Ale ne v kombinaci s oblekem.

Oblek, košile a kravata, vše Polo Ralph Lauren. Sluneční brýle Oakley. Tenisky Asics.

oblek&tenisky_6

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

I u tenisek platí pravidlo, co se délky kalhot týče. Mít u kotníku namačkaných dvacet centimetrů látky je zcela zbytečné. Klidně ukažte barvu ponožky nebo ještě lépe – kotník. A nebojte se ohrnovat!

Oblek a košile, oboje Emporio Armani. Kravata Massimo Dutti. Sportovní triko Adidas. Sluneční brýle Oakley.

oblek&tenisky_7

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Varianta obleku s teniskami zdaleka nefunguje vždy a všude. Na pondělní jednání dozorčí rady rozhodně zůstaňte u klasických polobotek. Pokud ale pracujete v jedné z těch firem nové vlny, kde se cení kreativita a jedinečný přístup k věcem, tam tenhle styling ocení v pátek. Neformální pátky si lidé často překládají jako „den, kdy si můžu jít v čem chci.“ Ale právě pátky jsou ideální pro kombinaci obleku a tenisek. Dobře padnoucím oblekem (případně separátní variantou) dáte najevo, že vaší práci přikládáte dostatečnou váhu, ale přitom se umíte uvolnit a dělat věci s vlastní invencí.

Oblek Dsquared2 Sartoria. Košile Dolce & Gabbana. Kravata Dsquared2. Sluneční brýle Oakley. Batoh Nike. Tenisky New Balance.

oblek&tenisky_8

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Sako, kalhoty, kravata a košile, vše Ermenegildo Zegna Couture. Sluneční brýle Oakley.

oblek&tenisky_9

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Oblek Prada. Košile Emprio Armani. Kravata Dsquared2. Zásobník na vodu Nike. Sluneční brýle Under Armour.

oblek&tenisky_10

Zdroj: Giampaolo Sgura for GQ via Tumblr

Fotograf Giampaolo Sgura

Styling Miguel Arnau

Model Julian Schneyder
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!