Teorie televizní zábavy: seriály, které si neberou servítky

Publikováno: 29.03.2015 12:05 | Václav F. Mensa

Satira je součást lidské kultury od nepaměti. Vznikala za řeckých klasiků, za renesančních mistrů a v naší době se posunula do ještě jiné úrovně. Často hraničí s parodiemi. Televizní tvůrci se možná snaží poukázat na zkaženost jistých kruhů a západní část světa se baví. Vybrali jsme pět, naprosto odlišných TV show, avšak propojených nádechem parodie.

The Royals

Britové si sice také občas dělají legraci z královské rodiny, ale vždy tou typickou suchou a vkusnou cestou a vždy s respektem. Najdete tisíc karikatur prince Charlese ale ani jednu královny. Nicméně na druhé straně oceánu si servítky neberou a vznikl seriál The Royals. Jednu z hlavních rolí hraje nezpochybnitelná Britka – Elizabeth Hurley. V podstatě se jedná o fiktivní příběh královské rodiny. Drogy, sex, rock'n'roll, Joan Collins coby tchýně, zmíněná Liz jako nejkrásnější (a také nejdrsnější) královna a William Moseley jako následník trůnu. Docela sada. Teoreticky by mohl mít tento seriál úspěch, protože dokáže být vtipný a vizuálně opojný. Kultura se ale posunula dál a i televizní show jdou jiným směrem.

Veep

Selina Meyer sice Washingtonu spoluvládne už několik sérií, ale stejně stojí za zmínku. Američané mají rádi seriály o své vládě a celý svět jen přitakává. Julia Louis-Dreyfus hraje roli viceprezidentky (Vice president – VP – Veep). Neřeší však diplomatické krize, ale spíš svůj vlastní obrázek na veřejnosti, skandály a své problémy s poněkud drsným a svérázným humorem. Výsledek je oddechový a vzhledem k tomu, že je očekávána nová série, zkoukněte i všechny předešlé, ať jste připravení.

Penny Dreadful

Penny Dreadful býval název pro viktoriánské hororové příběhy, které se prodávaly za jednu penny. Povětšinou obsahovaly nadpřirozený děs, krev, duchy a vše, co tehdejší společnost milovala. Minulý rok přišel stejnojmenný seriál jen s osmi díly a zanechal veřejnost v čekání další série. Není to vtipný nebo satirický sitcom, ale víc než mírná dávka parodie. Především spojuje v sobě snad všechna viktoriánsko-hororová klišé. Dorian Gray, upíři, démoni, Eva Green posedlá ďáblem a aby toho nebylo málo tak i Josh Hartnett jako vlkodlak (vkusně zestárnul a není lamač pubertálních srdcí). Asi se nebudete smát, pravděpodobně se budete ošívat, otáčet se za sebe a podobně, ale to bylo záměrem.

Once Upon a Time

Tvůrci, herci a ani zapřísáhlí fanoušci to nepřiznají, ale tohle je parodie obrovského kalibru. Ano, sice je tvůrcem Disney, ale v závěru vznikla i relativně dospělá show s dobrými zápletkami zabalená do zemí z pohádek a svázaná se jmény Disney hrdinů. Ale těch původních a dobrých. Parodie proto, že situace, kde Zlá královna ze Sněhurky, Cruella a kapitán Hook tvoří tajnou koalici proti Pinocchiovi tu ještě nebyla (přímo taková scéna tam není, ale nebudeme dělat spoilery).

The Big Bang Theory

Osm veleúspěšných sérií, desítky ocenění a miliony fanoušků. Pro ty, kteří Teorii velkého třesku neznají (a mluvíme o seriálu), jde o skupinu vědců z kalifornského Caltechu. Když právě nepočítají rovnice a nevyvracejí teorie, hrají World of Warcraft, kupují komiksy s Batmanem a baví se sledováním opalujících se modelek přes hacknutý armádní satelit. Všichni až na jednoho mají doktoráty a všichni byli v dětství šikanováni jako šprti. Nerd culture je na obrovském vzestupu. Opravdu se už neoceňuje to, co máme materiálně, ale to, co jsme dokázali a co máme v hlavě. Na Comicon jezdí miliony lidí, boxerky se Spidermanem prodává i H&M a o studium vědních oborů je větší zájem. Další plus je nenápadný vzdělávací podtón této show. Každá zmíněná teorie, hypotéza i vědecký názor je správně (jsou totiž celé skupiny lidí, co analyzují scénáře).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!