Tesla model X: bezpečnost, luxus, elektro

Publikováno: 02.10.2015 10:40 | Jakub Matulík

Pokud nežijete v noře, jistě jste někdy zaznamenali nějakou zprávu o americké automobilce Tesla. Tato vizionářská značka totiž udělala nemožné. Většina motoristické veřejnosti k elektrovozům přistupovala z odporem nebo minimálně s určitým odstupem. Ovšem pan Musk, majitel Tesly, při vytváření modelu S předvedl, že i elektroauto může být zábavné. Před par dny, svět oslnil znovu, se svým velice bezpečným, velice technologicky pokrokovým a hlavně zcela elektrickým SUV.

tesla2

Zdroj: Tesla

tesla3

Zdroj: Tesla

Model X není tak úplně běžné SUV. Hned na první pohled je vidět, že je podstatně nižší a celkově méně robustní, než-li běžné SUV vozy. To ovšem neznamená, že se nejedná o unikátní vůz. Model X zatím dostane jeden paket, který by vozu měl dávat 90 kWh a dojezd něco málo přes 400km. Zajímavostí je, že Tesla dává záruku na baterie osm let. Což je docela odvážný krok, ovšem jak známe záruční podmínky, většinou pokrývají pouze něco. Zmíněných paket akumulátorů napájí dva elektromotory, kde každý z nic sedí na jedné nápravě. Ten přední produkuje až 263 koní, zadní potom dokáže Model X vyždímat na 510 koní, což dohromady dává dech beroucích 773 koní. Mimo to dávají dohromady 600 Nm. Podle prvních informací Model X dostane stejné „zrychlené“ modelové označení jako má menší bratříček model S. Tedy můžete čekat model P90D, který zvládne vystřelit z 0 na 100 km/h za 3,8 s, ale také můžeme očekávat model Ludicrous, ten dokáže katapultovat toto 2,3 tuny těžké elektroauto za 3,2s.

tesla4

Zdroj: Tesla

tesla5

Zdroj: Tesla

Pokud se tedy podíváme na bezpečnost, na kterou vizionář Musk stále poukazuje, musíme uznat, že jsou zajímavé. Hlavní bezpečnostní prvek jsou podle něj baterie, které jsou usazeny v podlaze a díky tomu zabraňují převrácení vozu za všech okolností. Na konferenci potom nezapomněl oznámit, že Model X prošel všemi bezpečnostními testy na 1 s hvězdičkou. Máme zde například zesílené boční sloupky a pyšní se i obrovskou čelní deformační zónou. Pokud se budeme bavit o aktivní bezpečnosti, standardem každého modelu jsou autonomní brzdy, radar, sonar, který hlídá vše kolem vozu a v neposlední řadě také kamery. Nejen, že tyto systémy mají autonomně pomáhat ochránit posádku vozu, ale také díky nim Model X může sám parkovat. Senzory jsou dokonce i na zadních dveřích typu Falcon doors, které by měly zabránit doteku s okolními vozy při otvírání. Poslední zcela autonomní věc, jsou dveře řidiče, ty se otvírají a zavírají samy, podle toho jak se řidič přibližuje či vzdaluje od vozu.

section-checkerboard-bigsky

Zdroj: Tesla

section-checkboard-aero

Zdroj: Tesla

V interiéru vás hned na první pohled vás překvapí prostor, který Model X nabízí. Díky absenci převodovky atp, je v interiéru prostoru až pro 7 cestujících ve třech řadách sedadel. Se sedmi lidmi odvezete ještě půl království ve dvou kufrech. Od posezení se podíváme na interiérové technologie. První věc, která sice nikoho nepřekvapí, ale rozhodně není zvyklá, je tzv. Bio-Weapon Defense, tedy klimatizace, která zabrání jakýmkoliv virům vniknout do interiéru vozu, bez ohledu na to kde se auto zrovna pohybuje. Veškeré info, je jak jsme zvyklí z modelu S posíláno na brutální 17“ palcový displej ve středovém panelu vozu. Tesla dodává, že veškeré ovládání se dá zvládnout hlasem cestujících. Poslední informace se týká podvozku, kdy Model X dostal vzduchový podvozek s pěti různými režimy, kdy nejvyšší režim dokáže auto zvednout do výšky 230mm. Tak a teď cena. Základní model X vychází v přepočtu zhruba na 3,2 milionů korun. Nejvýkonnější verze potom je ještě o 10 tisíc dolarů dražší.

section-interior-primary-black

Zdroj: Tesla

tesla6

Zdroj: Tesla

Hodnocení článku:Komentáře

Vizionář Yves Saint Laurent Vizionář Yves Saint Laurent Nosil dioptrické brýle s tlustými obroučkami dlouho předtím, než se objevily v každém druhém řetězci. I přes nesnadné dětství... Předchozí článek David Beckham a Kevin Hart hvězdami nové kampaně H&M David Beckham a Kevin Hart hvězdami nové kampaně H&M V nové kampani pro H&M se kromě fotbalové legendy Davida Beckhama objeví i komik Kevin Hart. Tohle spojení tak dává zcela nový náhled... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!