Když se snová Birkin stane realitou

Publikováno: 23.04.2013 15:28 | Václav F. Mensa

Na zkopírované věci a padělky máme zkreslený pohled. Když se řekne fake automaticky si představíme děsivě ušitou tašku od Vuittona či Chanel s plastovým řetězem. Osobně se domnívám, že kupovat si padělky levných značek jako je Nike či Adidas je ještě trapnější než platit za padělky značek drahých. V minulém díle Testováno na redaktorech jsme Vám představili padělek špatný. Ale co ty kopie, které jsou leckdy lepší než originál?

HermesBirkin

Zdroj: Vogue Italia

Vše to začalo rozhovorem s mým známým. Je brašnář, kožešník a obuvník. Typický představitel skvěle zvládnutého řemesla podpořeného čtyřiceti lety praxe. Ve svém obchodě má pouze výrobky ze skvělé kůže, ručně šité s nezničitelným rukopisem. Obchod beze jména avšak kvalitnější než tisíc jiných. Bavili jsme se o taškách, kufřících i botách. A řeč se stočila k legendární Birkin od Hermés. Taška pojmenovaná podle někdejší módního vzoru Jane Birkin. Ta se v dnešní době prodává za desítky tisíc dolarů. Je to asi nejdražší kus zavazadla který lze koupit. Mé argumenty pro tu cenu byly „dokonalé zpracování, luxusní kůže, pozlacené přezky, opravní servis a samozřejmě jistá ikoničnost.“ On opáčil, že i tak není normální dostat se na takovou částku. Načež napřáhl ruku a nabídl sázku. Já následně odešel a měsíc si na to ani nevzpomněl.

Včera odpoledne mi zavolal s tím, jestli se nemohu zastavit. Jakmile jsem vešel, téměř jsem padl na kolena. Na pultu ležela nová Birkin Bag z černé teletiny. Nedůvěřivě jsem si ji začal prohlížet. Čekal jsem drobné chyby, něco co by celý výsledek znehodnotilo. Ale nenašel jsem nic. Prostě a jednoduše, ten malý řemeslník dokázal vytvořit naprosto dokonalou repliku. Trvalo mu to měsíc a cenu stanovil více než přijatelnou.

Dovedlo mě to k myšlence, že není dobré opovrhovat všemi padělky (pak by nebylo možné koupit si cokoliv i v Zara), ale je nezbytné vyhýbat se těm špatným. Plastové LV, ještě plastovější Diorky, trička Ralph Lauren z polyesteru. To všechno se u stylového člověka najít nesmí. Ale jakmile je něco vyrobeno opravdu kvalitně, nemusíme nad tím ohrnovat nos a dostane se nám stejné úrovně, aniž bychom za někoho platili nájem v Pařížské.

20120916_130422

Zdroj: globalgoodfood.com




Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!