Tetování: obraz doby

Publikováno: 21.11.2012 11:38 | Jakub Matulík

Dříve než se vůbec pustím do psaní tohoto, mě velice blízkého tématu, musím se přiznat k jedné věci. Jsem obrovský fanoušek tetovaní (mé tělo jich také pár zdobí), ale už vůbec nejsem fanouškem toho, co dnes vidíme na každé druhé holce a téměř každém klukovi. Nevíte o čem mluvím? Mluvím o tom, že se tetování stalo módním doplňkem dnešní doby. Dnes má tetování každý druhý, aniž by pro něho mělo nějaký hlubší smysl. Je pravdou, že mi tato věc opravdu vadí, ale nic s tím samozřejmě nenadělám. Každopádně, začneme od začátku a pokusíme se zjistit proč tomu tak v dnešní době je.

1

Rick Genest v reklamní kampani pro Thierry Mugler. Zdroj: mugler.com

Je jasné, že historie tetování sahá až do dob, kdy se lidé sdružovali v tlupách, potažmo kmenech. Což v podstatě znamená, že tetování je tady od jak živa. Dřív bylo ovšem tetování spojováno spíše s rituály. Zde si mladí, ale i dospělí válečníci tetovali různě významná tetování, aby ukázali jak silní jsou. Na druhou stranu tu potom byl Egypt, kde se tetování používalo spíše pro značkování otroků. Jak vlastně víme, že tetování existuje už tak dlouho? Tak například už Hérodotos nebo Marco Polo o tom přinesli "očité" svědectví. Je dokázáno, že v Eurasii se tetovaní vyskytuje už od období neolitu (nejmladší doba kamenná, kdy se vyměnilo klasické lovení za zemědělství).

3

Zdroj: manukaseacream.com

4

Zdroj: thepantheontattoos.wordpress.com

Další svědectví nám předal známý ledový muž Ötzi, který byl nalezen v Alpách, v roce 1991, v nadmořské výšce 3 213 m. Podle vědeckého rozboru, tento "člověk" žil zhruba 3 500 let před naším letopočtem. Co je zajímavé, Ötzi má na sobě stopy po tetování, hlavně na bedrech a nohou. Skythové (íránské kočovné kmeny, které v období středověku žily na území dnešního Ruska) mumifikovali své padlé a na jejich těla "tetovali" zvířecí motivy. Některé mumie se totiž podařilo objevit v roce 1947. Tetovaní se také vyskytovalo u Eskymáků. Zde mělo rituální smysl až do nedávné doby. Každý Eskymák, který ulovil velrybu si vytetoval značku na obličej. Ovšem tato tradice pomalu mizí. Ptáte se proč? Protože velryby začínají vymírat a stává se z nich ohrožený druh.

5

Zdroj: tattooremovalproducts.blogspot.com

6

Zdroj: smithsonianmag.com

7

Zdroj: boingboing.net

Japonsko je kapitola sama o sobě. Musím se přiznat, že některé japonské motivy z dob minulých, ale i dnešních se mi moc líbí. Dříve se zdobila tetováním pouze nižší třída obyvatelstva. A také zločinecké organizace, jako je třeba Jakuza, která je známá svým tetováním AKA obleček dodnes. Ovšem, v Japonsku už to tak také není. V dnešní době, kdy se tetování stalo módní záležitostí ho má na svém těle každý druhý teenager. Navíc se začali používat právě motivy, které dříve používala pouze Jakuza a podobné organizace. Jsou to například draci, různě barevné květy, horské krajiny, japonské ryby a v neposlední řadě také moře plné vln.

8

Zdroj: copypasterepost.com

9

Zdroj: khooll.com

10

Zdroj: tumblr.com

11

Zdroj: tumblr.com

V Číně bylo tetovaní používáno u některých etnických skupin jako rituál dospělosti. Mladým dívkám mezi 12 a 13 rokem života se zdobily obličeje tetování na důkaz jejich dospělosti.

13

Zdroj: traditions.cultural-china.com

14

Zdroj: topmy.com

O maorském tetování z Nového Zélandu máme spoustu informací. Maorští muži si nechávali tetovat obličeje na důkaz svojí zralosti a také bojovnosti. Je zajímavé, že maorské tetování se provádí dodnes a dodnes se také na Novém Zélandu vyskytuje.

15

Zdroj: zimbio.com

16

Zdroj: zimbio.com

17

Zdroj: zimbio.com

Jistě znáte Dwayna Johnsona, který je nositelem maorského tetování, nebo také zpěvák Robbie Williams ho nosí na svém těle. Uznání hodný fakt je, že maorské tetování je těžko rozluštitelné, takže člověk, který tomu vyloženě nerozumí, neví co právě toto tetování znamená.

26

Zdroj: vanishingtattoo.com

19

Zdroj: sockmonkeey.wordpress.com

Každá kultura svá tetování vytvářela a vytváří dodnes jiným způsobem. Pokud by vás zajímalo jak se, které tetování dělá a také více o jeho historii, podívejte se na dokument s názvem Starobylá tetování.

Na začátku článku jsem psal, že se mi nelíbí dnešní přístup k tetování, že se z něj stal spíše módní doplněk, než-li obraz osobnosti jeho nositele, či kultury. Jasně, každý člověk na to má jiný názor a staví se k tomu jinak. Ale, když se podíváme do historie, tetování vždy mělo něco vyjadřovat, ať už to bylo špatné nebo třeba dobré, vždy něco vyjadřovalo. Dneska je to spíše naopak. Mám kamaráda, který má velký tetovací salón (a ano tetuje i mě) a ten říká, že dnes je to katalogový svět. Myslí to tak, že když holky vidí jak Megan Fox má luxusní tetování na boku žeber, a že klukům/mužům se to líbí, tak okamžitě jdou do tetovacího salónu a nechají si vytetovat něco dosti podobného.

20

Zdroj: squidoo.com

21

Zdroj: squidoo.com

Je jasné, že vymyslet v dnešní době originální tetování je složitý a náročný proces, ale představa, že bych na svém těle nosil něco co má někdo druhý, mě lehce znepokojuje. Otázka zní co bude za 10 let? Co se z tohoto mainstreamu stane? Je fakt tak důležité mít něco na svém těle vytetované?

Já osobně to mám jednoduché, mám na sobě věci, které miluju, které jsou pro mou osobu velice důležité a nikdy nebudu na sebe naštvaný, že jsem si v mládí nechal vytetovat nějakou kravinu, která pro mě nemá žádný smysl. A co vy? Jak jste na tom vy? Ovšem, velkou pravdou je, že tetování je obraz doby...... nebo ne? 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!