Těžká rána opilcova

14.09.2013 12:00 | Jiří Hofbauer

Stává se to i těm nezkušenější, i těm nejvýše postaveným. Občas když se zábava hodně rozjede a padnou zábrany tak to neuhlídáte a v momentu kdy se plácáte s finančním ředitelem po ramenou („Tě mám rád... Ty jsi hrozně fajn kluk!“) tak víte, že ráno vám bude určitě hodně špatně. To se dnes stalo i mně. Proto se s vámi podělím o několik redakčních chlapských rad, jak se relativně rychle opět postavit na nohy.

Dehydratace, rehydratace

Alkohol funguje jako diuretikum. Tím nemyslíme ve smyslu dopingu, ale že podporuje vylučování/odvádění vody z těla. Proto se víno nebo káva má zapíjet vodou. Ranní kocovině můžete předejít tak, že doplníte tekutiny než po tahu zapadnete do postele. Pokud jste celou noc panákovali tak to tělo ocení. Doporučuje se, že objem vody by se měl rovnat objemu vypitého alkoholu.

Kyselé vás postaví na nohy

Pravdou je, že dobrá domácí citronová nebo zázvorová limonáda je všelék. V létě ji můžete pít jako osvěžující drink, celý rok jako obranu proti bacilům a funguje tak jako zásobárna vitamínů. Po prohýřené noci vás zaručeně postaví na nohy. Chuť zázvoru je trochu specifická. Když jsem dělal zázvorovou limonádu kamarádovi řekl, že to chutná jako fixinela. Pravda je, že v devět hodin ještě vzýval záchodového boha a o dvě hodiny později už byl schopný normálně fungovat na rodinné oslavě a nikdo nic nepoznal. Od té doby na ni nedá dopustit.

Vzhledem k tomu, že venku je tak jak je, člověk má spíše chuť na čaj než caipirinhu. (Těch jsem včera měl asi deset.) Zkuste teplou variantu. Oloupejte zázvor, nakrouhejte, přistrouhejte citronovou kůru, přidejte med, a vařte spolu s 750 ml vody v hrnci na mírném plameni. Přidejte šťávu z jednoho citronu a nechte ještě chvíli povařit. Obsah přelijte do čajové konvice a nechte v něm vyluhovat tak dva čajové sáčky své oblíbené směsi. Můžete ještě dosladit, ale primárně by to pořád mělo být nakyslé. Místo citrónu můžete použít limetku. Já osobně mám limetky raději. Jsou daleko voňavější.

Střízlivá Bloody Mary

Kamarád mě na oplátku naučil pít rajčatový džus, který jsem roky odmítal pozřít. Ale žádný ten krabicový patok neurčitého původu. Ze skutečných rajčat. To, že se jim přezdívá rajská jablíčka není náhoda. Pokud máte v žaludku peklo, znovu mu vrátí řád. Rajčata totiž obsahují lycopen což je antioxidant, který se vyskytuje v červeném ovoci a zelenině. Má příznivý vliv na srdce, krevní tlak, prostatu, pokožku, a to jak v přirozené forma, tak i syntetické. Především ale funguje jako skvělá regenerace natvrdlých jater po propité noci.

Není to žádná věda. Do odšťavňovače dejte tři velká rajčata, 2 stonky řapíkatého celeru, celý citron, půlku zázvoru, papričku jalapeño bez peciček a půlku salátové okurky. Zní to ohavně, ale je to funguje to.

Panák

Asi nejrychlejším řešením je dát si panáka. Ale ne rumu nebo plzeňskou dvanáctku! Nalijte si toho kyselého láku z nakládaných okurek. Obsahuje totiž ocet, sůl a doplníte si tak hladinu sodíku, kterou tělo potřebuje. Stejně tak sodík najdete v asijském, speciálně japonském jídle. V jarních rolkách ho ale moc není. Zkuste miso polévku. Za prvé je zdravá, za druhé vás zbaví všeho zlého. Doslova.

Snídaně šampionů

Je zažité, že na kocovinu jedině mastné a smažené. Jasně, to je jedna z cest. Ale už tak jste potrápili játra tak proč si ještě týrat aorty. My v redakci máme jiný trik. Říkáme mu snídaně šampionů. Jedná se o jídla s vysokým obsahem vlákniny, která mají všechny potřebné živiny, neutralizují kyseliny v těle, mírně zvýší hladinu cukru v krvi, vyvolávají pocit sytosti, snižují nevolnost a dodají dostatek energie. Zkuste pohankovou kaši, pohankové palačinky nebo kvalitní cereální lupínky s ovocem.

Absťák

Jsem závislý na kávě. Docela dost. Můžu jí brzo ráno i pozdě večer. Ale když mám kocovinu tak se zapřu a prostě se jí vzdám. Káva je stejně jako alkohol diuretikum, tedy odvádí vodu z organismu. Stačí že jste se dehydratovali všemi těmi panáky. Navíc kofein je vazokonstrikční. To znamená, že stahuje cévy. A to je to co nechcete. Alkohol tak ve vašem organismu vydrží mnohem déle, ještě utuží bolest hlavy a především potrápí organismus. Není na vodu. Neperlivou.

Lachema pomůcky

Už jsem zkusil několik preparátů co se berou před i po pití alkoholu. Asi nejznámnější je Anti Ethanol 07. Za 250 CZK dostanete deset kapslí, které slibují, že pomůžou zabránit obtížím po konzumaci alkoholu. Na mě to ale nějak nefunguje. Osobně jsem nezpozooroval účinek jestli jsem si tenhle „lék“ vzal nebo ne. Primárně ale spíš chrání játra a organismus. Alespoň by měl, to ale nijak dokázat nelze.

Co můžu doporučit to Panadol Rapide. Jsou to rozpustné tablety, jako celaskon. V balení je 12 tablet za 65 CZK. Nabízí se ve verzi Rapide a Extra Rapide. U silnější verze se nedoporučuje (lékarnice vám zakáže) kávu. Kofein je už obsažen v samotných tabletách. Na rozdíl od jiných preparátů Panadol nenarušuje střevní mikroflóru a je daleko šetrnější k organismu.

Já se teď vrátím do postele a sním si pohankovou kaši se skořicí a sušenými brusinkami. Užijte si víkend.

gq-hangover13

Zdroj: Pinterest

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!