Těžký porod velkého snímku Světová válka Z

Publikováno: 07.07.2013 19:53 | Dušan Horák ml.

Říká se, že autor knižní předlohy Max Brooks prodal práva na svou knihu ještě dříve než ji vůbec dopsal. Tak velký zájem o tuhle látku filmová studia měla. Nicméně proměnit literární bestseler z roku 2006 ve skutečný filmový trhák není nikdy jednoduché. Neukousl si oscarový režisér Marc Forster příliš velké sousto?

Film už od první klapky provázely nepřežité předělávky scénáře, přetáčky již natočených scén, posouvání data premiéry i řada jiných produkčních problémů. Což je (nejen) u diváků velmi neoblíbená věc. Pro produkci, studio ale i samotný film, který nese jméno jedné z nejuznávanějších knih poslední doby, je to velmi špatná vizitka. Realizační tým Paramount Pictures totiž nevěděl jak uchopit tak rozsáhlou látku. A právě z těchto důvodů vznikly názory, že se jedná o špatný film.

Režisér Marc Forster, který natočil jak rozporuplnou bondovku Quantum of Solace tak akademiky uznávaný Ples příšer, tak zažil další životní výzvu. Musel přesvědčit diváka, že všechny ty pomluvy o problémovém filmu odsouzeného k nálepce propadák jsou lež. Čekání se vyplatilo.

Hlavní postava jménem Garry Lane (Brad Pitt) je tak trochu Indiana Jones nové doby, který cestuje mezi světadíly a sleduje pomalou zkázu světa. Je tak svědkem sociální zhroucení USA, bitvy Izraele o další záchranu židovského národa, výbuch atomové bomby kvůli bezmocnosti a řady dalších historických (futuristických) milníků. Jeho poslední mise je najít pravý důvod výskytu zombie na Zemi. Ale pozor! Rychlé zombie, žádné mátohy jak ve Walking Dead. I přes výskyt nemrtvých se nejedná o horor, ale o jeden z nejlepších dobrodružných filmů za poslední dobu.

Režisér Marc Forster si byl vědom faktu, že celý obsah knihy se do filmu o standardní délce prostě nevejde. Proto vybral jen podstatné pasáže a nejlepší akční části knihy. Vytvořil tak svým způsobem oddechový film, který má v sobě dávku (ne)všední reality, vydatné napětí i kapku vtipu. Takový mix Indiana Jonese a Spy Game.

Nevěřte pomluvám, že produkce tak dlouho s uvedením filmu otálela, protože by se za snímek styděla. Jen u velkých věcí (stejně jako třeba u kvalitního alkoholu) je ten porod komplikovanější a doba zrání delší. A dvouhodinové Světové válce Z šestiměsíční kvasný proces jen prospěl.

brad_pitt_world_war_z_movie-wide

Zdroj: The Washington Post

world-war-z-image01

Zdroj: The Washington Post

1-world-war-z

Zdroj: The Washington Post

World_War_Z

Zdroj: The Washington Post
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!