The Armstrong Lie

Publikováno: 08.10.2013 17:51 | Jiří Hofbauer

Pro Lance Armstronga již není nadále v cyklistice místo. Mezinárodní cyklistická unie se nebude odvolávat proti zprávě Americké antidopingové agentury. Oficiálně potvrzujeme její závěry a tímto zbavujeme Lance Armstronga všech jeho získaných titulů a ocenění.“ Pat McQuiad, prezident Mezinárodní cyklistické federace (UCI), říjen 2012

sprtsblldgarmstrongpic02

Zdroj: New York Times Archive

Režisér Alex Gibney chtěl natočit film o úspěchu, odhodlání, sebezapření, o překonání člověka. The Road Back – tak se měl jmenovat snímek, který by sledoval cestu sedminásobného vítěze Tour de France zpět na vrchol a získání osmého žlutého trikotu. Pro mnohé mladé sportovce (nejen cyklisty) byl Lance Armstrong vzorem, modlou, ikonou, která jim dodávala energii.

Jenže roce 2012 americká antidopingová agentura USADA obvinila Armstronga z užívání nedovolených a zakázaných podpůrných prostředků. Doping mu byl následně skutečně prokázán a přišel o všech sedm titulů z Tour de France.

V životě každého člověka asi přijde okamžik, kdy si řekne... že už stačilo. Pro mě ta chvíle nastala právě teď.“ Lance Armstrong, 23.srpna 2012

Během veškerých soudních i mediálních tahanic, vyšetřování, výslechů nekonečných testů se Armstrong přiznal k užívání preparátů na zvýšení výkonnosti. Tím ale veřejné mínění neutichlo. Naopak. Bylo ještě hlasitější, naštvanější a fanoušci se cítili podvedení. Mnoho lidí proto Armstronga odepsala. Ale to bylo před čtyřmi lety. Co se dělo potom? Události po přiznání ale i okolnosti, které dopingovému coming-outu předcházeli mapuje dokumentární film The Armstrong Lie.

Z filmu o nedostižné ikoně a jejích superlativech tak bude dokument o člověku, jeho pokoře a síle. My doufáme, že tahle filmová zpověď dovolí všem, aby šlápli do pedálů a jeli dál. A především Lanci Armstrongovi. Still Livestrong.

Ptáte se mě jestli bude cyklistika někdy bez dopingu? Upřímně... Ne.“ přiznal McQuaid, který je sám bývalý závodník.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!