The Glenlivet Cipher: Odhalení nejtajemnější whisky na světě

Publikováno: 05.05.2017 13:30 | Lenka Mařanová

Limitovaná edice single malt whisky The Glenlivet Cipher je tou nejtajemnější whisky všech dob. Elegantní černá láhev z neprůhledného skla byla na trh uvedena s tajným chuťovým profilem a bez jakýchkoliv bližších informací. Milovníci whisky si tak mohli pomocí interakce s webem značky otestovat svoje schopnosti rozpoznat její jednotlivé složky. První indicií a začátkem cesty k dešifrování chuťového profilu byl kód v na první pohled náhodném seskupení písmen na přední straně láhve, ukrývající jednu ze základních složek whisky. Nyní master distiller palírny The Glenlivet Alan Winchester, který za vznikem Cipher stojí, odhaluje její tajemství.

The Glenlivet Cipher_packshot

Zdroj: The Glenlivet Cipher

The Glenlivet Cipher_Alan Winchester

Zdroj: The Glenlivet Cipher

Whisky Cipher, která je zatím poslední v řadě limitovaných edicí The Glenlivet, je vskutku unikátní. Nejenom zrání v sudech, jež nemají v rámci portfolia Glenlivet obdoby, ale také omezená dostupnost pouze ve vybraných zemích podtrhují jedinečnost této jednosladové whisky. Cipher v sobě propojuje to nejlepší z tradiční výroby whisky The Glenlivet s výraznou, avšak vyváženou chutí. K jejímu zrání v palírně The Glenlivet ve skotské oblasti Speyside byly využity tzv. first-fill casks, tedy nejkvalitnější sudy prvního naplnění, z bílého amerického dubu a také sudy po sherry. Kombinace, která při výrobě whisky The Glenlivet nebyla nikdy předtím využita. Výjimečnost whisky dodává také fakt, že není filtrovaná za studena, má přírodní barvu a obsah alkoholu je 48 %.  

The Glenlivet Cipher Photo_II

Zdroj: The Glenlivet Cipher

The Glenlivet Cipher má světle zlatou barvu se zlatými odlesky, získanými zráním v sudech z amerického dubu. Ve vůni je cítit sladké aroma tvrdých bonbonů s tóny malinového džemu. Chutná po vařených hruškách a skořici, která se na patře rozvíjí v příjemnou hřejivost. Hloubku a komplexnost pak dodávají luxusní tóny tmavé čokolády a zázvorových bonbonů.

The Glenlivet Cipher Photo

Zdroj: The Glenlivet Cipher

Cipher je první z nové série whisky The Glenlivet, které odkazují na osobnosti, jež prokázali stejného průkopnického ducha jako zakladatel The Glenlivet George Smith. Použití tajného písmenného kódu na láhvi vzdává hold britskému matematikovi, počítačovému vědci a odborníkovi na dešifrování Alanu Turingovi, který napomohl rozluštit kód Enigma během Druhé světové války.  

The Glenlivet Cipher Photo_I

Zdroj: The Glenlivet Cipher

V České republice je The Glenlivet Cipher k dispozici v omezeném počtu 250 lahví.

THE GLENLIVET CIPHER – CHUŤOVÝ PROFIL

Barva: Světle zlatá. 

Aroma: Sladké, vonící po tvrdých bonbonech, vanilce, medu, malinovém džemu, rozinkách a lékořici.

Chuť: Sladké ovocné tóny vařených hrušek, medu, skořice a karamelu s nótami tmavé čokolády a zázvoru.

Závěr: Dlouhý a hřejivě kořeněný.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!