Tipy na rýsování postavy

Publikováno: 14.03.2013 19:51 | PR

Co vlastně znamená rýsování postavy? Tento termín používají zejména kulturisti a bodybuildeři a jedná se jednoduše o co největší snížení podílu tuku v těle. K rýsování se přistupuje většinou před soutěžemi a jedná se o velice náročnou fázi. Vyrýsovat svou postavu však nemusí chtít pouze profesionální kulturisti. Pojďme se podívat, jak se co nejúčinněji zbavit tuků a ukázat pevné a vypracované tělo.

fitness

Zdroj: yadig.com

Zásady pro rýsovací trénink

Chceme-li začít rýsovat, musíme mít nejdříve co rýsovat, v opačném případě se jedná o prosté hubnutí. Tedy předpokládejme, že jsme se věnovali posilování nebo nějakému sportu a máme slušný svalový základ, ale ten se pořád ukrývá pod zbytečně tlustým nánosem tuků. Vrhneme se tedy na rýsovací trénink.

Spousta zkušených kulturistů by řekla, že pojem rýsovací trénink je vlastně tak trochu nesmysl, protože nic takového jako specifický a konkrétní rýsovací trénink neexistuje. My se však tohoto zavedeného termínu přesto přidržíme.

O co tedy jde? V podstatě o úpravu tréninku tak, aby co nejvíce podporoval spalování tuků, které je nyní přední a budování svalů, síly či kondice ustupuje do pozadí.

V posilovně

Běžný posilovací trénink by měl trvat cca do 1 hodiny, ale protože tuky se při této aktivitě začínají spalovat až po dlouhé době (spalují se zejména cukry), můžeme délku cvičení prodloužit. Rovněž ubereme na vahách, zvýšíme počet opakování (cca 15 – 30) a snížíme počet sérií (2 – 3 na cvik). Můžeme zvolit kruhový trénink, rozhodně však volíme trénink celého těla a také výhradně komplexní tedy vícekloubové cviky (kliky, dřepy, mrtvé tahy, shyby, kliky na bradlech apod.). Snažíme se také zkrátit přestávky mezi sériemi.

Aerobní aktivita

Aerobní aktivita je při rýsování naprosto zásadní. Zatímco při anaerobní činnosti (krátkodobé a intenzivní) dochází ke spalování glykogenu tedy cukru ve svalech, teprve při aerobní námaze (dlouhodobé a méně intenzivní) začíná tělo spalovat tuky. Zvolit si můžete libovolnou aktivitu – ideální je však běh nebo jízda na kole či bruslích. Podstatné je činnost vykonávat co nejdéle (alespoň 1 – 1,5 hodiny), protože čím delší je trvání, tím více tělo spaluje tuk a šetří cenný glykogen. Optimální intenzita pro spalování tuku je cca při 55 – 70 % maxima tepové frekvence. MTF si můžete vypočítat odečtením svého věku od čísla 220 u mužů anebo 230 u žen. Samozřejmě nejde o příliš přesný údaj, ale existují i online kalkulačky s poněkud komplexnějšími výpočty.

Zásady pro stravování při rýsování

Pokud jste si už udělali jasno ve svém tréninkovém plánu, je třeba stejně přistoupit i k jídelníčku. Kulturisté drží velmi přísné a drastické diety, které jsou značně nezdravé a jejich výsledky sice výrazné, ale krátkodobé – neboť podléhají značnému jojo efektu. To těmto sportovcům tolik nevadí, protože potřebují být v dokonalé formě jenom po čas závodů. My však jistě chceme zůstat ve formě déle (ideálně napořád anebo alespoň na plavkovou sezónu). Rychlé a tvrdé diety proto nejsou náš případ.

Zkuste výživové poradenství

Správné stravování a hubnutí je nesmírně komplikovaná záležitost a málokdo má dostatečné znalosti a zkušenosti, aby sám sobě zvládl naordinovat optimální jídelníček se vším všudy. Naštěstí je tady obor dietologie neboli výživové poradenství. Odborník z tohoto odvětví vám sestaví program šitý přesně na míru vašemu zdravotnímu stavu, cílům i časovým a finančním možnostem.

Výživové poradenství se ve světě těší velké oblibě a tento trend roste i u nás. Důvodem jsou vynikající výsledky, kterých lze pod vedením profesionála dosáhnout. Výživového poradce najdete v Praze, ale i v dalších městech České republiky.

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!