Tisíc chutí, tisíc sektů

Publikováno: 16.12.2016 12:00 | Štěpán Molitor

Možná už jste narazili na etiketě sektu na tajemná slova „brut“, „demi sec“ nebo „doux“, a přemýšleli jste nad tím, co vlastně znamenají. Pokud neovládáte francouzštinu, mohl vám být jejich význam dodnes skryt. Označují různé druhy sektů podle obsahu cukru. Pokud si chcete sekt vychutnat jako aperitiv před jídlem, hodí se vybrat sušší variantu, zatímco ke sladkostem si dopřejte raději sladší sekty, jinak se rozbije potřebná harmonie chuti.

Nejsušším rodiny sektů je brut. Sekty s označením brut v sobě nemají víc než 12 g zbytkového cukru na litr. „Suchá šumivá vína doporučuji nejen těm, kteří ocení cuvée jednotlivých vín v základu a chuť, kterou dokážou sektu přidat kvasinky použité pro druhotné kvašení,“ říká sommelier David Král ze společnosti Bohemia Sekt.

champagne-toast-vintage-photo

Zdroj: Bacardi Club, Flickr

Sušší sekty se navíc výborně hodí k tučnějším rybám, pomáhají totiž tělu odbourat tuk, který je v nich obsažený. „Pokud to jinak s jídlem nepřeženete, napomůže sekt tomu, abyste se cítili méně plní,“ dodává Král. 

Sladký život se sklenkou „doux“ v ruce

Pokud si zrovna plánujete osladit život dezerty a dalšími sladkostmi, věřte, že sáhnout po lahvi sladkého sektu demi sec anebo doux bude ta správná volba. Polosladká a sladká šumivá vína totiž umí každému hříchu nasadit tu správnou korunu.

Není jen jedna vášeň ani jen jeden sekt

Symbolem šumivého vína v tuzemsku je dlouhodobě Bohemia Sekt demi sec, jemný polosuchý sekt se středně plnou květinovou vůní. Rodina sektů je ale daleko pestřejší. „Máme šumivá vína mnoha druhů a kategorií zbytkového cukru. Kdybyste chtěli, mohou vás provázet během celého oběda nebo večeře. Doslova od aperitivu až po dezert,“ usmívá se Král. Málokdo také ví, že dnes už existuje nealkoholický sekt, díky kterému si bublinky mohou dovolit i řidiči. Díky náročné metodě odebrání alkoholu ve vakuu zůstává základní chuť sektu plně zachována, jediný rozdíl je v tom, že vám jeho šumivé opojení nestoupne do hlavy.

Bohemia Sekt Prestige brut

Prestižní přitažlivý sekt, vhodný k významným událostem, recepcím a společenským akcím. Má příjemnou zelenkavě nazlátlou barvu, jiskrný vzhled, dlouhotrvající perlení a nezaměnitelnou chuť. Vyrábí se tradičně kvašením v lahvích, je osobitý, elegantní a výjimečný. Okouzluje svou harmonií svěží lehké vůně citrusů a zralých ovocných plodů. Příjemnou svěžest a lehkost mu dodávají Ryzlinky vlašský a rýnský, květinová vůně je dílem Rulandského bílého.

Orientační cena: 259 Kč

Bohemia Sekt Prestige brut

Zdroj: Bohemia Sekt Official

Bohemia Sekt červený demi sec

Červená je barva vášně a smyslnosti. Podlehněte jí s jedinečnou variantou červeného Bohemia Sektu. Výjimečná chuťová harmonie a jemná, svěží vůně vás potěší nejen ve chvílích, kdy zatoužíte po kapce vášně. Ne náhodou je Bohemia Sekt nejprodávanějším červeným sektem u nás.

Orientační cena: 149 Kč

demi

Zdroj: Bohemia Sekt Official

Bohemia Sekt nealkoholický

Nechcete pít alkohol? Nevadí, požitek z jedinečného přípitku s lahodnou chutí si odepírat nemusíte. Nealkoholický Bohemia Sekt totiž chutná stejně jako ten s alkoholem. Vyrábí se jako Bohemia Sekt demi sec, tedy z prvotřídního vína. Pomocí moderní technologie se z něj ve vakuu odstraní alkohol tak, aby neztratil nic ze svých senzorických vlastností – od klasického sektu jej téměř nerozeznáte.

Orientační cena: 149 Kč

bohemia-sekt-nealkoholicky

Zdroj: Bohemia Sekt Official
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!