Tomáš Škoda zachytil barvitý vztah Dvou lidí

Publikováno: 08.11.2013 00:10 | Jiří Hofbauer

Projekt v nějaké své prvotní fázi vznikal již od začátku roku 2011, jako reakce na úkol od Jindřicha Štreita, kdy jsem dostal zadání vytvořit dokumentární publikaci. Docela dlouho jsem rozmýšlel jaké téma si zvolit. Samozřejmě jsem chtěl vytvořit projekt, který by byl zajímavý, sociálně orientovaný a současně, abych na něm mohl pracovat časosběrně a i on sám měl tendenci se někam posunout a rozvíjet. Aby si žil svým vlastním životem, aniž bych do jeho jedinečné existence a vývoje musel nějak výrazně zasahovat.

Po dlouhém pátrání jsem se seznámil s Matějem a Filipem (Druid), kteří souhlasili s mým nápadem zdokumentovat jejich vztah, který byl tou dobou na samém začátku. Na prvních schůzkách jsem na pár nechtěl působit jako lačný pronásledovatel s fotoaparátem dychtící po očividných gestech a emocích. Spíše jsem se snažil vcítit se do role pozorovatele a doprovodného společníka, který se o jejich příběh zajímá. Fotoaparát tak v tomhle případě sloužil jako komunikační most, kterým jsem nahlížel do jejich života.

V celém souboru nenaleznete fotografii, která by byla jakkoliv uměle stylizovaná či inscenovaná. Nešlo o to zachytit nějakou sentimentálně naivní iluzi vzájemně provázaných životů. Chtěl jsem zobrazit momenty vztahu takové jaké doopravdy jsou. S tím vším co v nich je a někdy i čeho se jim občas nedostává.

Výstavou DVA rozhodně projekt nepokládám za ukončený, ale jen jako jeden z jeho milníku, jako východisko pro další možné pokračování.

Filip

Co si myslím o focení našeho soukromí? Myslím, že to není špatný nápad jak ukázat ostatním lidem, že můj vztah s Matějem je úplně obyčejný vztah jako každý jiný. Hádka, usmíření, společné zájmy, starosti o domácnost, přátelé. Nic zvláštního. Každý vztah je v podstatě snaha skloubit ne tak zcela slučitelné prvky. Jediný rozdíl je snad v tom, že mi to zkoušíme na homogením základu.

Matěj

Rozhodol som sa nechať ľudí nazrieť do mojho súkromia. Je to prvýkrát v mojom mladom živote, kedy mám pocit, že mám vlastný domov a zázemie. Môj muž ho vytvoril pre mňa a so mnou.

Tak prosím, nahliadnite do bežních dní dvoch ľudí, ktorí vytvorili pár a zdieľajú nielen radosti, ale aj ťažkosti života. Spoločne rastieme, dozrievame a učíme sa – žiť a pomáhať si. Som rád, že je nás vidieť. A kto nechce, nech sa ďalej nepozerá.

1425490_10201354179475458_394301262_o

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Tomáš Škoda se narodil 3.prosince 1988 v Brně, kde v roce 2008 odmaturoval na všeobecném gymnáziu. K fotografování se dostal náhodou již během studia skrze svůj koníček a to hraní v kapele, kdy začal fotit koncerty. Během této doby pochopil, že focení koncertů ho baví a začal si hledat další témata.

V době kdy spousta jeho spolužáků raději chodila za školu do hospody nebo si zakouřit trávu, Tomáš se učil poznávat lidi, město, přírodu jiným pohledem – objektivem kompaktu. Stále si hledal to svoje téma, kterému by se věnoval. V kterém by se našel a mohl dosyta realizovat. Postupně se z koníčku stala vášeň a focení se začal věnovat na plno. Už před maturitou Tomáš pevně věděl, že si přidá přihlášku na Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Popravdě si tehdy ani nepřipouštěl, že by měl jít studovat něco cokoliv jiného.

Hned po maturitě se mu naskytla možnost pracovat jako fotoreportér na plný úvazek v brněnském deníku Rovnost, kde působil dva roky. Na toto období moc rád vzpomíná. Byla to pro něj, co se fotografování týče, výborná zkušenost. Už jako fotografický zelenáč měl své fotky v novinách. Navíc se seznamoval se všemi druhy fotografie, od portrétů z rozhovorů až po reportáže, snímky krajiny a řady další. Byl tehdy vůbec nejmladší fotoreportér a člen redakce. Přijetí na ITF se mu podařilo až na druhý pokus, ale i tady byl jako nejmladší student z ročníků. Škola mu nabídla zase zcela jiný pohled na fotografii, daleko větší rozhled a díky ní začal více vnímat souvislosti.

V roce 2010 dostal zajímavou zakázku a to focení reportáže nejextremnějšího maratonu na světe v USA v poušti Death Valley. Vzniklé fotografie se umístily na prvním místě ve fotosoutěži Sport v objektivu a objevily se v řadě médií. Po dvou letech působení v Rovnosti se Tomáš rozhodl z redakce odejít a působit na volné noze. Tento stav trvá do dnešního dne, kdy externě spolupracuje s Hospodářskými novinami. Kromě práce pro noviny Tomáš spolupracuje s IQ Roma, Ligou vozíčkářů, projekt Leperiben.

Je to především vášeň a neutuchající nadšení pro fotografii, a vidění a především vnímání světa kolem sebe, který Tomáše žene vpřed. Neváže se pouze na jeden technický přístup. Fotografuje digitálně i analogově. Podstatné je, že fotografuje, často a všude a hlavně rád. Se zaujetím se věnuje sociálním tématům jako jsou vozíčkáři, Romové a nebo právě gayové. Ke každému projektu přistupuje s jedinečným pohledem, který se snaží přenést i k cílovému pozorovateli. Předat mu maximum a současně nechat dostatečný prostor pro jeho vlastní názor.

3700_332682606828862_1509592719_n

Zdroj: Tomáš Škoda Photography
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!