Tomáš Zejda: Na každej závod jdu s respektem

Publikováno: 21.01.2015 09:10 | Jakub Matulík, Jiří Hofbauer

O současných mladých lidech se říká, že jsou ztracenou generací. Generací bez cíle, bez ambicí, jen plni nenaplněných iluzí. Generací, která čeká, až k nim úspěch sám přijde. Tomáš Zejda patří v současnosti k tomu nejlepšímu, co nabízí česká freestylová scéna. Je mladý, energický, lehce otlučený životem i bikovými tratěmi. O to víc, to má v hlavě srovnané. Pro náš rozhovor obětoval volnou sobotu. Svému snu ale věnoval celý život.

tomas_zejda_1

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Proč zrovna FMTB?

V začátcích jsem zkoušel několik disciplín. Ale freestyle mountain biking mě vzal nejvíc. Je to záležitost, která je divácky hodně zajímavá a taky hodně individuální. FMTB jde v téhle době neskutečně dopředu. Zvedá se obtížnost, překonávají se rekordy a posouvají hranice. Sám jsem zvědavej, kde bude maximálka.

Je snadné se živit „jízdou na kole“?

Sranda to určitě není. Tohle není práce od osmi do čtyř a pak padla. Je to nekonečný maraton plánování, organizování, vyjednávání, přejezdů, trénování... Pořád jsem lehce ve střehu, abych mohl prudce vyrazit. Nebudu lhát, že sehnat peníze je lehký. Není. Ale mě baví to, co dělám, a nechci dělat nic jiného. Mám nějaký rozpočet, k tomu prachy ze show a taky prize money. Takže o mým rozpočtu dost rozhoduje to, jak budu úspěšnej na závodech. Tomu pak odpovídá i moje motivace. A že je slušná...

Jaké je to být profesionálním sportovcem?

Každý kdo sportuje, chce být profíkem. Spousta lidí si neuvědomuje, kolik práce to obnáší, kolik času za tím je, kolik energie to stojí. Není to jen o tom ježdění a užívání si crazy života. Slovo profesionál zahrnuje spoustu povinností, závazků a zodpovědnosti. Ale... stojí to za to.

tomas_zejda_2

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Jak vypadá trénink?

Trénink není jen o samotné jízdě na kole. Celý tenhle kolotoč závodů, exhibicí, tréninků, včetně komunikace s médii a se sponzory je dost náročný. A to jak fyzicky, tak psychicky. Proto je docela zásadní mít dobře naplánovaný rozvrh prakticky všech mých aktivit. Včetně návštěvy fitka, rád chodím plavat a teď nově jsem přidal i crossfit.

Co jíš běžně v rámci tréninku?

Já osobně nemám jídelníček nějak zvlášť limitovaný. Je asi jasný, že si každý den nedávám pečenýho krocana. Jím přirozeně a všechno. Hodně se snažím do jídelníčku dávat ovoce a zeleninu, samozřejmě proteinový věci a před tréninkem nebo závodem rychlý cukry.

tomas_zejda_4

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Děláš i jiné sporty než jen FMTB?

Už jsem se dostal do stádia, kdy je FMTB pro mě fakt full zápřah. Na jiný sporty mi moc času už nezbývá. Tedy kromě těch aktivit, kterýma si udržuju kondici těla. Teď mě dost baví crossfit a občas přidám i florball. A když je čas a hlavně možnost, tak rád drtím surf. To je možná můj takovej vysněnej sport...

Co byl Tvůj první trik, který jsi uměl?

To je už fakt hodně dávno. Ale jako většina bikerů jsem zkoušel one hand, tedy to, že jsem pustil ruku. To byl zlom. Pak už to šlo jak na běžícím páse.

Když jedeš, přemýšlíš o možnosti, že se zraníš? Nebo na to nemyslíš?

Člověk to pořád musí mít v hlavě. Ale jak se rozjedu, mám v hlavě jen triky, provedení a hlavně celou svou promyšlenou jízdu.

Měl jsi zranění, kdy sis řekl, že ta bolest za to už nestojí?

No, na to, že jezdím... jedenáct let, tak jsem už pár zranění měl. Nějaký kosti, zuby, asi milion vymknutých kotníků. Každý sport má svoje. A mně to za to stojí. Musíš to brát jako součást tohodle celýho kolotoče. Hold nejsou to šachy...

Bojíš se někdy? Nebo je to spíš respekt?

Jo, strach mám. A je to dobře. Na každý závod jdu s respektem. Jak k trati, tak k soupeřům.

tomas_zejda_5

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Neláká Tě třeba zkusit Red Bull Rampage?

S myšlenkou na rampage si pohrávám už nějaký ten pátek. Minulý rok jsem to dost řešil a už to bylo docela aktuální, ale měl jsem hodně závodů a po fyzické stránce jsem nebyl úplně ready. Místo toho jsem si dal Čínu a tam se jsem zaznamenal super úspěch. Uvidíme, co přinese rok 2015. Je jasný, že jako člověk bych to měl vidět, ale jako biker to musím jednou jet.

Chystáš na nadcházející sezónu nějaké projekty?

Konečně po několika letech plánování letos uskutečním svůj plán natočit revoluční video. Půjde nejen o triky, ale chci i super celkové zpracování videa. Závodní rok startuju hned v lednu. Pojedu tři zastávky DownMall Tour, na které navazuju show na MOD v Rakousku a pak hned Crankworx na Novém Zélandu.

tomas_zejda_6

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Jaký je pro Tebe nejlepší relax?

Spánek. To je bez debat ten nejlepší relax. Musím přiznat, že já mu ale moc nedám, snažím se naplno využívat a užívat každou chvíli a jako relax brát i trénink a cestování.

Co pro tebe tetování znamená?

Většinu nápadů na tetování dáváme dohromady s osobním trenérem a hlavně super kámošem Romeem, s kterým jsme na dost stejný myšlenkový vlně. Dost se shodneme na tom, co bychom měli vytvořit. Na rozdíl od jiných lidí jsem začal tetování na noze a možná to u „nohavu“ i zůstane. Dělám to pro sebe. Tetování vyjadřuje moje pocity a nějak nemám potřebu nechat se tetovat na ruce jen proto, aby to viděla každá úřednice v bance. Je to vlastně i jistá vzpomínka na tohle bujarý období.

tomas_zejda_7

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Baví Tě natáčení spotů a focení?

Focení i natáčení je super. Když už to je, tak si to chci užít. Ale občas je to dost náročný. Určitě mě baví na sebe koukat a dělat si svůj vlastní rozbor, co bych mohl ještě poladit a doladit, aby to vypadalo co nejlíp pro oko poroty a hlavně fanoušků.

Jaké jsou vztahy mezi bikery?

Zdravá rivalita tam je. Ale jsme normální parta kámošů, kteří se vídají během sezóny téměř každej víkend. Vždycky je to o společných zážitcích a kupě srandy.

Máš nějaké vzory?

Uznávám spoustu sportovců. Současně se i já snažím druhé motivovat a inspirovat. Pro mě je číslo jedna Shuan White, kterej jezdí na snowboardu a skateboardu. A z newscholl určitě Brett Rheeder.

IMG_6737

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Máš konkrétní vysněný cíl?

Cílů má člověk v životě hodně a během let se tyhle cíle dost mění. Já osobně jsem vždycky chtěl jezdit na kole a dělat co mě baví. To se mi splnilo. Ale na úspěchu pořád makám. Každej den.

Jsou na Tebe rodiče a přítelkyně pyšní?

Popravdě, ze začátku z toho nikdo nebyl moc nadšený. Ale po těch letech už ano...

Jak dlouho budeš dělat FMTB?

Tuhle otázku si kladu každý den. Je otázkou, kam tohle celé bude směřovat...

tomas_zejda_8

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

TOMÁŠ ZEJDA: Na každej závod jdu s respektem

Termín realizace leden 2015

Produkce, styling a realizace JIŘÍ HOFBAUER

Fotografie TOMÁŠ ŠKODA Photography

Text JAKUB MATULÍKNa focení bylo použito oblečení:

Bunda s koženými rukávy, mikina s hroty na ramenou, smokingová košile, motýlek, kalhoty, vše Zara.

Boty Vans z limitované kolekce Star Wars, poskytl obchod VANS Store Chodov.

Zářivě modrá bunda z exkluzivní kolekce Jakub Polanka for Pietro Filipi.

Neonově žlutá čepice s nápisem DAAAMN!, H&M.

Sportovní triko, Reebok.

Snapback IDIOT z limitované kolekce Bigg Boss.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!