Toto shromáždění nebylo povoleno: Ladislav Špaček

13.11.2014 22:41 | Jakub Pavlovský

Sedmnáctého listopadu 1989 odpoledne jsem vyrazil na Albertov, kde se konala masová demonstrace studentů všech pražských vysokých škol. Učil jsem v té době na Filozofické fakultě UK, kolem byla spousta mých studentů, v davu se objevovaly transparenty, které dávaly tušit, že režim se hroutí. Po úvodních projevech se průvod vydal směrem k Vyšehradu a pak k Národnímu divadlu. Měl několik proudů, šel jsem v tom, který postupoval Vyšehradskou ulicí. U Botanické zahrady byl náš průvod zastaven kordony bílých přileb, proto se rozlil dalšími směry, hlavně na nábřeží. U Národního divadla se proud stočil na Národní třídu.

Nikdo nevěděl, co nás čeká. Procházeli jsme kolem Nové scény až ke křižovatce se Spálenou. Tam stála obrněná hradba Pohotovostního pluku SNB, ta zástup studentů zastavila. Tisíce lidí stály v mrazivém nočním chladu a čekaly, co bude dál. Nic se ne vědělo, vypadalo to, že tady průvod skončil a dál se nedostane. Postupem času mnozí účastníci opouštěli demonstraci a odcházeli Mikulandskou a Voršilskou ulicí domů. Po hodinách čekání, zda nás policie pustí dál, jsem odešel také a jel jsem domů na Jižní Město.

Jakmile jsem dojel domů, pustil jsem si Hlas Ameriky a najednou slyším, co se na Národní třídě odehrálo: Jednotky Pohotovostního pluku a "červené barety" uzavřely poslední účastníky demonstrace ze všech stran a začaly bezhlavě mlátit všechny, kteří v "kotli" zůstali. Hned ráno jsem se jel podívat zpět na místo, kde jsme večer stáli. V průchodu Kaňkova paláce, kde je dnes památník demonstrace, byly stopy krve, všude se válely čepice a šály, bylo zřejmé, co se tady v noci odehrálo. Jel jsem na fakultu a hned jsme začali organizovat stávku studentů, která měla dát najevo, že s tímhle režimem jsme skončili.

Ladislav Špaček, odborník na etiketu, tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla

25_spacek

Zdroj: Tomáš Škoda Photography

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!